תוכן עניינים

קידום אתרים אורגני בגוגל

קידום אתרים במנועי חיפוש, או כמו שנהוג לכנות אותו באנגלית SEO, ראשי תיבות של Search Engine Optimization, הוא מלאכת שיפור המיקום של אתר אינטרנט בתוצאות החיפוש האורגניות של מנוע החיפוש. מנועי חיפוש נותנים לגולשים ברשת האינטרנט את האפשרות למצוא בקלות אתרי אינטרנט העוסקים בתחום שאילתת החיפוש. מנוע חיפוש עובד בצורה שבה הוא מקבל שאילתה, מעבד אותה על השרת ולאחר מכן מחזיר תוצאות חיפוש המסודרות לפי שייכות לעניין.

תחום קידום אתרי האינטרנט בתוצאות החיפוש נולד מההבנה שגולשי האינטרנט המשתמשים במנוע החיפוש מתייחסים כמעט אך ורק לתוצאות החיפוש המתקבלות בעמוד התוצאות הראשון. סטטיסטית, התוצאות המדורגות במיקומים הראשונים מקבלות העדפה על ידי ציבור גולשי האינטרנט שאינם טורחים כלל לבדוק תוצאות חיפוש המופיעות בדפים האחרים, למעט קומץ אשר לעיתים רחוקות אף יבחנו את תוצאות החיפוש בעמוד השני ומעבר לו.

לאור סטטיסטיקה זו המבהירה את דפוס ההתנהגות של הגולשים ברשת, ניתן להבין את רצון בעלי האתרים להתברג לצמרת תוצאות החיפוש ולהופיע בראש הדירוג. כעת, אם נוסיף לכך את המניע הכלכלי הטמון בחשיפה רחבה וממוקדת ללקוחות פוטנציאלים, נבין את רצון בעלי האתרים להופיע בתוצאות החיפוש הראשונות. מנוע החיפוש מחזיר שני סוגי תוצאות:

  1. תוצאות אורגניות, המוחזרות על ידי מנוע החיפוש כמענה לשאילתת החיפוש. תוצאות אלו נחשבות רלוונטיות למילות החיפוש ונחשבות לאמינות בעיניי הגולשים. לרוב, כאשר נדון בתחום קידום-אתרים נתכוון דווקא לקידום אורגני בתוצאות החיפוש ולא לתחום קידום ממומן.
  2. תוצאות ממומנות, Pay-Per-Click הידועות גם כ- PPC, פרסומות המלוות את תוצאות החיפוש האורגניות ונמצאות סביבן. כל אחד יכול להופיע בתוצאות החיפוש הללו באמצעות תשלום למפעילי מנוע החיפוש עבור קליקים.

 

שיווק מקצועי ברשת האינטרנט

קידום אתרים אורגני היא דרך פעולה אפקטיבית ויעילה לשיווק מוצר או שירות באמצעות אתר אינטרנט במרחב הוירטואלי. קידום אתר מקצועי כרוך במלאכה רבה ואינטנסיבית בעלת הגיון לוגי על פי כללי מנועי החיפוש השונים ובראשם גוגל. מנוע החיפוש גוגל, הבנוי מאלגוריתם מורכב בעל פרמטרים רבים, יודע להבין את רצון האדם המשתמש בשירותי מנוע החיפוש ומייתר להציג לו את התוצאות הרלוונטיות ביותר לשאילתת החיפוש.

חברת גוגל לא מגלה אך היא משתמשת גם בשירותים של אנשים מסביב לגלובוס על מנת לדייק את התוצאות של מנוע החיפוש על פי קהל היעד בכל מדינה בעולם. לגוגל חברות רבות החתומות על הסכם ברחבי העולם אשר מעסיקות תחתן גולשים המקבלים תשלום עבור ביצוע בדיקות ידניות של מנוע החיפוש ואופטימיזצייה שלו. כך בעצם מאפשרת חברת גוגל למנוע החיפוש שלה להיות אטרקטיבי ומדוייק ככל שניתן בכל רגע נתון. וכאמור כל זאת בנוסף לאלגוריתם אוטומטי חכם שמאפשר למנוע החיפוש ללמוד ולהבין את רצון הגולשים על פי פרמטרים רבים שאוספת החברה על הגולשים ללא ידיעתם.

קידום אתר בראש ובראשונה צריך להתמקד ברצון של אותו בעל עסק המבקש לקדם את אתר האינטרנט שלו בגוגל. תוצאות החיפוש ומיקום אתר אינטרנט בתוצאות החיפוש יכולות להשתנות בין עסק אחד למשנהו ולהתאים יותר או פחות על פי סוג העסק המדובר. קיים סיכוי שמקום ראשון בגוגל לא תמיד יהיה הדבר הטוב ביותר עבור עסק מסוים. ייתכן שמקום חמישי בתוצאות החיפוש של גוגל יקפוץ לעין של הגולש לפני מקום ראשון ואף יביא תנועה איכותית וגדולה יותר לאתר האינטרנט המקודם.

מומחה לקידום אתרים יידע לעשות את הבדיקה עבור תחום עיסוק טרם תחילת העבודה על קידום אתר ספציפי, תוך התחשבות ברצונותיו של הלקוח הסופי (הגולש במנוע החיפוש) ובלקוח של מקדם האתרים המבקש להגדיל את ההכנסה באמצעות שיווק באינטרנט המקודם לקהל המטרה. בניית תכנית שיווק באינטרנט על ידי מקדם אתרים מקצועי תכלול מספר פלטפורמות יחד למיקסום התנועה האיכותית לאתר והגדלה מתמשכת של כמות הלקוחות החדשים והחוזרים לאתר האינטרנט המקודם.

 

משמעות קידום אתרים אורגני

תנועה אורגנית לאתר, מעבר לכך שהיא מעידה על סמכותיות של אתר ברשת האינטרנט, משמעותה הכלכלית לעסק המקודם היא גדולה מאוד. סטטיסטית, הוכח שגולש שמגיע דרך החיפוש לאתר שלך, בעל סיכוי גדול יותר להפוך ללקוח פוטנציאלי מאשר גולש שהגיע דרך ערוצים אחרים.

ברגע שתבין את הפוטנציאל, ותגיע למסקנה שאתר האינטרנט שלך יכול להביא לך רווחים גדולים, גם אתה תהיה מוכן להשקיע כסף בפעילות קידום אתרים איכותי. חבר קרוב שלי הקים חנות וירטואלית באינטרנט ומכר בו אופניים חשמליים ולא קיבל אפילו טלפון אחד מהאתר. לאחר תקופה של חודשיים שקטים יחסית החליט שהוא צריך שירות קידום אתרים, התקשר אליי ושאל לגבי המחיר. מחיר קידום אתרים אינו יקר ביחס להשקעה ולתמורה שתקבל אך רוב האנשים סבורים שבשביל להכניס כמה תכנים לאינטרנט ולכתוב מאמרים, הם מעדיפים לעשות את העבודה בעצמם. וכך עשה גם חברי. הוא הכניס תוכן לאתרי מאמרים, הוסיף קישורים ובאמת האתר שלו התחיל להתקדם בתוצאות החיפוש אך הוא נתקע בדף השני.

כל הניסיונות שלו להגיע לדף הראשון עלו בתוהו, והוא לא הצליח להבין מה הוא עושה לא נכון. אומנם מספר הטלפונים שהוא קיבל באותה התקופה עלו לבודדים בחודש הוא הבין את הפוטנציאל וחשב שהוא פיצח את סוד קידום האתרים בגוגל. הוא המשיך לנסות להכניס תכנים, הציף מאמרים ומה שקרה גרם לו להתקשר אליי שוב ולספר לי שהאתר שבמאמץ רב הגיע לדף השני במנוע החיפוש גוגל, עף אחורה לדף רביעי בתוצאות החיפוש. הסברתי לו שהעבודה הטכנית שהוא עשה, היא לא מספיקה ואף יש בה כדי לגרוע מקידום האתר כפי שבאמת קרה בפועל.

המחיר שביקשתי ממנו הפעם היה גבוה יותר מאשר בפעם הראשונה שהוא התקשר מכיוון שלא רק שהייתי צריך לקדם את האתר שלו, הייתי צריך גם לתקן את הטעויות שהוא עשה בדרך אשר מקשים עליי בקידום האתר שלו. חלק מסיבי מפעילות האופטימיזציה הייתה למחוק קישורים שהוא פיזר באתרים שונים ומשונים, והחלפת התוכן בתוכן שיווקי רב ערך. כעבור שלושה חודשים מתחילת העבודה על האתר, החנות הגיע למקום 10 בדף הראשון של גוגל במילת המפתח “אופניים חשמליים”, והטלפונים לא הפסיקו לצלצל בעסק. לקוחות התחילו להגיע, והסכום שהוא שילם לי מאותו חודש והלאה הפך לשולי עבורו. ההכנסה עלתה במאות מונים על ההוצאה עבור קידום אתרים אורגני.

המשמעות הגלומה בקידום אתרים נחשפת כאשר הפוטנציאל הכלכלי של אתר אינטרנט מתממש ביום בהיר אחד, והאינטרנט מתחיל להביא לעסק לקוחות. השינוי בין מיקום אתר אינטרנט בדף הראשון לעומת עסק הנמצא בעמוד 2 והלאה הוא עצום, בדף הראשון אתה קיים, בדף השני אתה עוד אחד מאלפי תוצאות החיפוש. קידום אתרים אורגני הממוקד תוצאה, עם אוריינטציה שיווקית מובהקת יגדיל את ההכנסות של כל עסק תוך מספר חודשים בלבד.

 

קידום בגוגל למיקום משמעותי בתוצאות החיפוש

ניטור מיקומך בדף תוצאות החיפוש הינו חלק מפעילות קידום אתרים, אך המיקום של אתר האינטרנט שלך בדפדפן שלך שונה משמעותית מהמיקום שחברך רואה בדפדפן שלו ושונה מחבר אחר שכתב בגוגל בדיוק את אותה שאילתת חיפוש. גוגל ממוקד לגולש וכך גם אתה צריך להיות, תוצאות החיפוש שגוגל ייתן לך יתאימו לתיאור הפרופיל שלך בפני מנוע החיפוש. במידה ואתה מחובר לחשבון הגוגל שלך באמצעות GMAIL, ADWORDS, ADSENSE, ANALYTICS, YOUTUBE או כל חשבון אחר השייך לגוגל, התוצאות שתקבל בכל פלטפורמה יתאימו ישירות לצורה בה אתה מצטייר בפני גוגל.

מנוע החיפוש אוסף פרטים על כל המשתמשים, החל מגיל, מין, שאילתות חיפוש וכלה באזור ממנו חיפשת, הפלטפורמה שממנה אתה מחפש, המכשיר שאתה משתמש בו (מובייל, דסקטופ או טאבלט) ובכך שולח לך תוצאות חיפוש ממוקדות עד כמה שניתן. במלאכת קידום אתרים נשתמש בידע הזה על מנת להבין את מיקום אתר האינטרנט האמיתי, כלומר לא בעיני כל אחד ואחת מהמשתמשים שמילא באינטראקציה איתך, אלא המיקום עבור משתמשים שאינם מכירים אותך מלפני כן ויחפשו אותך לראשונה בגוגל.

במידה ואינך מחובר לחשבון גוגל כלשהו, וזו הפעם הראשונה שאתה מחפש ביטוי מסוים במנוע החיפוש, גוגל יציג לך את התוצאות על פי שקלול כל כלל האוכלוסייה. לאחר שתכנס לתוצאה מסוימת בתוצאות החיפוש היא תקבל עדיפות על התוצאות האחרות היות וגוגל מבין שכתוצאה מהחיפוש של הביטוי הזה נכנסת לתוצאה הזו. בהמשך כאשר תחפש שוב את אותו הביטוי גוגל יציג לך את התוצאה הקודמת במיקום נוח יותר עבורך, כי לימדת אותו שהתוצאה שעליה לחצת רלוונטית לחיפוש של אותו ביטוי בשבילך.

 

קידום אורגני במנועי חיפוש

קידום במנוע החיפוש גוגל משמעו קידום אתרים באמצעות תוכן, קישורים טבעיים, אופטימיזציית אתר האינטרנט בצורה מיטבית עבור כלל האוכלוסייה, כולל הנגשת האתר לאנשים בעלי מוגבלויות. כל המצוינים לעיל, חשובים מאוד לצורך התקדמות האתר במעלה תוצאות החיפוש עד לעמוד ראשון בגוגל. ככל שהתכנים באתר האינטרנט שלך ידברו אל הקהל שמגיע אליהם מן מנוע החיפוש גוגל, כך הגולשים ישהו זמן רב יותר באתר, יעברו לדפים רלוונטי מקישורים פנימיים באתר שלך וימליצו על האתר שלך בפני חבריהם בפורומים וברשתות חברתיות.

קיימים פרמטרים רבים אותם “בוחן” מנוע החיפוש בדרך לעמוד ראשון בגוגל. לפני התייצבות אתר אינטרנט במקום ריאלי בתוצאות החיפוש כתוצאה של פעילות קידום אורגני, גוגל יבדוק אם באמת מגיע לאתר שלך להיות שם. איך גוגל בודק האם אתה ראוי למקום ראשון? הוא פשוט שם מעלה אותך בתוצאות ובודק את התוצאות שהאתר שלך נותן ביחס למתחרים בכלל הפרמטרים. אם האתר שלך מניב תוצאה טובה יותר מן המתחרים האתר יקודם בתוצאות החיפוש ויעקוף את האתרים האחרים, וכך הלאה במעלה התוצאות של מנוע החיפוש גוגל.

הדרך למקום הראשון לא פשוטה ותעבור בעבודה קשה. האלגוריתם של מנוע החיפוש הופך מיום ליום ליותר “אנושי”. עם התקדמות הטכנולוגייה גוגל מנסים לגרום למנוע החיפוש להבין את הצרכים האנושיים ולהתאים עד כמה שניתן בצורה מדויקת את תוצאת החיפוש לשאילתא של הגולש. עקב כך, יש להתמיד בקידום אתרים בצורה שתראה טבעית למנוע החיפוש. גוגל אפילו מעודדת זאת, אך במקביל מתנגדת לקידום אתרים טכני שתורם להגדלת כמות הספאם ברשת במקום לתרום לגולשים ולספק להם ערך ממשי באינטרנט. יש להביא בחשבון שיתכן שפעילות קידום אורגני שאינה תואמת את חוקי גוגל הקפדניים יכולה לגרום לנזק רב לאתר אינטרנט, ובמקום לקדם אותו היא יכולה להעיף אותו אחורה בתוצאות החיפוש ולגרור עונשים כבדים מצד ענקית החיפוש.

במידה ואתה לא בטוח בדרך קידום האתרים בה אתה נוקט, מומלץ להתייעץ עם מומחה קידום אתרים או מומחה שיווק באינטרנט בעל ניסיון. קידום אתר על פי כללי גוגל יכולה לקדם אתר לדף הראשון בגוגל במהרה, ואילו פעילות קידום אתרים שאינה תקינה תגרום לפעולה ההפוכה בדיוק.

 

קידום אתרים בגוגל עבור עסקים

כחלק מתוכנית השיווק הכללית והאסטרטגיה השיווקית, כל בעל עסק מקצה תקציב עבור שיווק באינטרנט. השיווק באינטרנט,שתופס נתח גדול יותר ויותר מעוגת השיווק, הכרחי כיום לקידום בגוגל יותר מאי פעם. הנוכחות האינטרנטית היא הכוח של העסקים בעידן המקוון. על מנת שתוכל להגשים את הפוטנציאל העסקי הגלום ברשת האינטרנט עליך להשתמש בשירותי קידום אתרי אינטרנט בגוגל כדי להופיע בתוצאות הראשונות של מנוע החיפוש הפופולרי ביותר בעולם.

קידום אתרים באינטנרנט באמצעות קידום אורגני בגוגל הינו תהליך רב שלבים אשר סופו מתוק. שלבי קידום אורגני מתחילים בהצבת יעד לקידום במנוע החיפוש, חשוב להיכן תרצה להגיע, ומה יחשב עבורך להצלחה בהתאם לתחרותיות בתחום העיסוק שלך. בתחום “קידום אתרים” קשה מאוד להתברג במקומות הראשונים ולכן אולי כדאי לנו לחשוב על ביטוי מפתח או מילת מפתח יצירתית בעלת חיפושים דומים אשר יביאו לנו לקוחות לבית העסק.

קידום הדרגתי בגוגל משמעו שיש לנו דרך לעבור עד לתוצאה המיוחלת, במשך ההתקדמות ולאורך כל הדרך עד להצלחה, נצטרך לבקר ולבדוק היכן אנו עומדים והאם אנחנו בכיוון הנכון אל היעד הנכסף. ההתקדמות בתחומים תחרותיים בגוגל היא איטית, אך בטוחה. ישנם בעלי עסקים המתפתים לקידום מהיר שאינו עומד בתקנון של מנוע החיפוש ועלול לגרום לגריעה ממנוע החיפוש לאלתר. קידום אתר אורגני במנוע החיפוש גוגל יכול לספק לך עבודה רבה ופרנסה לשנים, אך יש לשמר את ההישג ולא לדרוך במקום.

אם אתה תישאר אדיש המתחרים יעקפו אותך, למד את המתחרים טרם פעולת קידום האתרים בגוגל. תשקיע את הזמן הנדרש בחקר שוק מעמיק והבן את הגולשים ואת דרך חשיבתם. לאחר שתכנס לראש של הגולש, תוכל לבצע פעולות נבונות ותפעול נכון של אתר האינטרנט של העסק כדי לקדם את האתר שלך להצלחה אל מול התקדמות המתחרים. בקידום אתר יש לקחת בחשבון שנצטרך להמתין בסבלנות על מנת לראות תוצאות.

לתוצאות מיידיות של קידום אתר בגוגל, כדאי להשתמש בקידום ממומן בגוגל אדס (לשעבר “גוגל אדוורדס”). קמפיין PPC כאשר יבוצע כהלכה, באמצעות כתיבה שיווקית בשילוב ניהול קמפיין ואפטימיזציה יומיומית, יובילו לתוצאות מיידיות יחסית, אשר ניתנות למדידה ביחס להשקעה בקמפיין. ההחזרה ההשקעה (ROI) יחושב בקלות בקמפיין אדוורדס ממומן וישמש אותנו לשיפור מתמיד של הקמפיין שלנו. קידום ממומן בגוגל יציב אותך בקלות בראש תוצאות החיפוש, ללא המתנה מייגעת, אך כמו שאתם יודעים את זה גם הגולשים יודעים שזו פרסומת לכל דבר ועניין.

 

קידום שייתן נוק אאוט למתחרים

שתי טענות של לקוחות מלוות אותי מידי יום, ואיתן ספקות גדולות בנושא קידום אתרי אינטרנט אורגני ושיווק באינטרנט. הראשונה: “השוק רווי”, בכל תחום בו אני מקדם אתר של עסק, אני שומע את אותה הטענה. לא משנה אם אתה עורך דין, רואה חשבון, מתכנת, בעל פיצוצייה או נגר, כל בעל עסק חושב שאין לו לקוחות כי התחרות היא גדולה מידי בתחום שלו ולכן כל אחד לוקח נתח קטן יותר מן העוגה. הטענה השנייה שאני שומע הרבה היא לאחר שאני נותן עצה אחת או שתיים: “בתחום שלי זה לא יעבוד”. התשובה שלי היא: “אין דבר כזה!”, שיווק באינטרנט באמצעות קידום אתרים אורגני מתאים לכל תחום ועובד עבור כל אתר בכל סדר גודל. כל העסקים המדשדשים מספרים שקשה להם כי “התחרות קשה “, “זה המצב בשוק” ו”המצב של כולם אותו דבר”. קודם כל, אם באמת המצב של כולם זהה, אז הדרך שלי להצלחה שלך ממש קלה! אם העסק שלך במצב זהה למתחרים, תצטרך רק דחיפה קטנה באמצעות שיווק באינטרנט כדי להיבדל מהם ולהתחיל לשגשג! הבטחות של חברות שמקדמות אתרים לרוב לא תואמות את המטרות של בית העסק. כדאי לשים לב, חברות קידום אתרים יש הרבה, והן נמדדות בתוצאות, לא במספר מילות מפתח ולא במחיר, אלא בהכנסות אשר הן מצליחות להביא לבית העסק דרך מנוע החיפוש בצורה אורגנית.

 

איך באמת עושים קידום אתרים?

אתחיל ואומר שאף תחום לא שונה מהאחר לעניין קידום אורגני בפרט ולעניין שיווק באינטרנט בכלל. אני סותר לחלוטין את הטענה של “אצלי זה לא יעבוד”, קידום בגוגל מתאים לכל תחום ויכול להרים כל עסק, בכל סדר גודל. כל עסק, בכל תחום יכול לנצח ולגבור על המתחרים בהשקעה קטנה יחסית באמצעות קידום אתרים אורגני בגוגל. אם תצא מנקודת ההנחה הבסיסית שאנשים קונים מה שהם רוצים ולא בהכרח מה שהם צריכים תבין שהמוצר שיש לך ביד או השירות שלך הוא בר מכירה. הקלישאה אומרת וצודקת כי “לכל מוצר יש שוק”. עכשיו מה שנותר לך לעשות זה רק למכור. על מנת שמישהו יקנה אתה פשוט צריך למכור לו. פשוט כך, כמו שזה נשמע. לפעמים זו הבעיה היחידה של העסק ושם הוא תקוע.

מכירה מתבצעת כאשר העסקה מקובלת על שני הצדדים. כדי למכור, הצע את המוצר או השירות שלך לקהל הרלווני לו. או במילים אחרות תשווק לו. על ידי קידום האתר שלך ובניית קישורים תוכל להיות נוכח במקום בו נוכח גם קהל היעד שלך, כלומר הלקוחות הפוטנציאלים שלך, ואז ניתן להתחיל ולמכור את המוצר או השירות. השלב הבסיסי ביותר יהיה לאתר את הקהל הרלוונטי. אם אתה עורכי דין בתחום התעבורה, הצע את השירות שלך לנפגעי תאונות דרכים, מקבלי דוחות, אנשים ששללו להם את הרישיון וכיוצא בזה. אחרי שתבין מי הקהל שלך אשר לו אתה צריך לכוון את המכירה, תצטרך לחשוב איך להגיע אליו. בנקודה הזו אני תמיד ממליץ להיכנס לראש של הלקוח הפוטנציאלי. נסה לחשוב כמו לקוח. אם קיבלתי דוח תנועה ואני צריך עורך דין, אלו אמצעים עומדים ברשותי על מנת להגיע אליו?

כעת הפתרון נראה הרבה יותר קל, והחשיבה היא זהה לכל התחומים. כל מוכר הוא גם קונה, ולכן תבין את הראש מהר מאוד. השלב הבא, הוא קצת טריקי. אתה כבר יודע מי הקהל שלך מצד אחד, ואתה גם יודע באיזו זירה הוא מחפש את המוצרים שלך, אבל איך תצליח להתבלט בזירה הזו על מנת שהלקוח הפוטנציאלי יבחר דווקא בך? והתשובה היא פשוטה.

לרוב התשובה תהיה “כי פשוט היית שם ברגע הנכון ובזמן הנכון”. כן, המיקום והזמן יחד עם התעוזה עושים את ההבדל הגדול. כאשר אתה נמצא במקום בו מחפשים אותך, וגם בזמן בו מחפשים אותך ויש לך את האומץ להשתמש בשירות לקידום אתרים כדי לעשות את הצעד על מנת לבלוט מעל המתחרים – ללא ספק הלקוחות יבחרו בך! הסתכל על קידום אתרים כהשקעה ולא כעל כסף שאתה “מבזבז” כל חודש, אתה משקיע סכום מסוים כדי לקבל תמורה בטווחה ארוך. הקידום ההדרגתי בתוצאות החיפוש יגרום לכך שתוך מספר חודשים יכירו אותך, ויגיעו אליך לקוחות אשר ירכשו את המוצרים או השירותים שלך. בקידום אתרים אורגני ההשקעה נמוכה ביחס לתמורה העתידית ומשתלמת לכל עסק, בכל סדר גודל.

 

התפתחות דרכי קידום אתרים

בשנים האחרונות ישנה התפתחות מהירה ורציפה באלגוריתם של מנועי החיפוש. מנועי החיפוש הפכו חכמים יותר ומותאמים יותר לשאילתות החיפוש. על פי החזון של מנוע החיפוש גוגל, המטרה היא שהתוצאות שיתקבלו עבור כל מילות החיפוש יהיו תואמות בצורה מקסימלית למה שבן האדם מחפש. לכן מנועי חיפוש כיום מנטרים לא רק מידע על החיפושים שאנו מבצעים אלא גם מידע אישי עלינו כגון: גיל, מין, תחומי עניין והתנהלות ברשתות חברתיות. ככל שהמידע שאנו חושפים ברשת גדול יותר כך מנועי החיפוש לומדים אותנו טוב יותר, ויספקו לנו תוצאות חיפוש אורגניות המותאמות לנו עד כמה שניתן. אלגורתמי מנועי החיפוש כיום לא מסתמכים רק על מה שקורה בתוך האתר (ON SITE) כמו כותרת העמוד, מילות מפתח, תיאורי מטא ותגי מטא וקישורים כמו בעבר, אלא מתבססים על תוכן המידע המצוי בדף בשילוב עם פרמטרים חיצוניים (OFF SITE FACTORS) כמו להיכן התוכן קשור, מי עוד חיפש את התוכן, התחום שאילו התוכן קשור, זמן השהות של גולשים בעמודי אתר האינטרנט שלנו, רלוונטיות התוכן ברשתות חברתיות וכדומה. אלגורתמים של מנועי החיפוש מנסים להיות כמה שיותר דומים באופן פעילותם לבני האדם. סרגיי ברין ולארי פייג’, ממציאי מנוע החיפוש גוגל, פתחו אלגוריתם PAGERANK הנותן לעמודי האינטרנט דירוג המבוסס על התפוצה שלו באינטרנט. הפופולאריות של אתר האינטרנט תעלה בדירוג כאשר יש לו יותר קישורים חיצוניים ביחס מסויים לכמות הקישורים באתר. באמצעות שיטה זו בעצם מנעו ממציאי גוגל את המניפולציות שנעשו בעבר על מנת להשפיע על דירוג אתרים והעבירו את השרביט לקהל הגולשים, על פיהם יקום דבר. האלגוריתם של גוגל אינו ידוע לקהל הרחב אך פרמטרים רבים נחשפו באמצעות ניסוי ותהייה, אך אף אחד אינו באמת יודע מה החשיבות של כל פרמטר והיחס בין הפרמטרים לבין עצמם. ככל הידוע האלגוריתם של מנוע החיפוש מתבסס על ותק אתר, איכות התוכן באתר, תדירות עדכון התוכן, מספר הקישורים, איכות הקישורים מהאתר וממנו, זמן שהייה באתר, כמות כניסות דרך מנוע החיפוש, שיתוף תוכן מהאתר ברשתות חברתיות, הפניות מרשתות חברתיות ועוד.

 

מניפולציית קידום אתרים

מאחורי כל מנוע חיפוש עומד אלגוריתם חכם או פחות, העושה את עבודתו ומספק לגולש תשובה לשאילתת החיפוש שביצע. כאשר אתה מבין שמדובר בסך הכל ברובוט שעושה חישוב כלשהו לפני שהוא מספק תוצאה לגולש, ואתה מצליח לנתח את דרך ה”חשיבה” שלו, יש לך סיכוי סביר להבין איך לעשות לאותו מנוע חיפוש מניפולציה כדי לקדם את אתר האינטרנט שלך למקום ריאלי בתוצאות החיפוש. ככלל, מיניפולציה אינה מומלצת, ואדגיש כי שיטות מניפולציית מנוע החיפוש לקידום אתרים קיימות בשוק וחלק מחברות קידום אתרים גדולות ומוכרות משתמשות בהן על מנת לקדם אתרים של לקוחות. גוגל, בינג, יאהו ויאנדקס (מנוע חיפוש ברוסית), נלחמים בתופעת מניפולציית מנועי החיפוש ומנדים אתרים המנסים להשפיע על תוצאות החיפוש בצורה שאינה טבעית. קידום אתרים כזה מכונה “בלאק האט” ויוצר תנועה שהיא רק כביכול אורגנית אך בפועל מסיטה את תוצאות החיפוש לכיוון מסויים באמצעים שאינם כשרים.

 

מניפולציה על מנוע החיפוש לטובת קידום אתר

מנועי החיפוש המתקדמים כמו גוגל ובינג, מסוגלים לסמן תנועה מלאכותית ולגרוע מתוצאות החיפוש האורגניות את האתרים האחראים לביצוע המניפולציה. אתרים מניפולטיביים כתוצאה משימוש בלינקים (קישורים) שאינם טבעיים או לחלופין שימוש בקישורים רבים מידי, או קישורים שאינם רלוונטיים לתחום העיסוק של האתר יפסלו על ידי מנוע החיפוש לאחר מספר סריקות והשוואות של האתר מול אתרים מתחרים. במקרה הטוב אתרים אלו יופיעו בסוף תוצאות החיפוש האורגניות ולעיתים אף יוסרו לגמרי מאינדקס מנוע החיפוש. חשוב להבין את המנגנון. אלגוריתם מנוע החיפוש מתיימר להבין את הרצון שלך כגולש או לקוח של מנוע החיפוש. בעקבות פעילות קידום אתרים אינטנסיבית מצד חברות ואנשי מקצוע, מנוע החיפוש השתכלל והוסיף קריטריונים לדיוק ובקרה על אתרי האינטרנט. הפרמטרים לקידום אתר אינם כבר תלויים כל כך בצד השרת, הם תלויים יותר בצד הקליינט (מחשב הלקוח). מנוע החיפוש מתחשב בהתנהגות הגולש באתר אינטרנט, זמן שהייתו באתר, הדף ממנו הגיע לאתר, הדף ממנו יצא והפלטפורמה ממנו אותו גולש הגיע לאתר המדובר. קידום אתרים כיום מחבר בין סושיאל, קידום אתרים אורגני וקידום אתרים ממומן לכדי מקשה שיווקית אחת יעילה הממוקדת לקוח.

 

הצד האפל של קידום אתרים

במקביל להתפתחות האלגוריתמים של מנועי החיפוש קמו אנשים שניסו לעשות מיניפולציות על מנת להשיג דירוג גבוה בזמן קצר עבור האתרים בחזקתם. קידום אתרים זה מכונה “כובע שחור” ומנצל את הידע שנצבר בתחום קידום האתרים על מנת להפעיל רובוטים אוטומטיים וכלים זדוניים לקידום במנועי החיפוש ברשת. קידום אתרי אינטרנט בצורה זו בסופו של דבר פוגע יותר מאשר מועיל, כאשר גוגל מגלה שאתר מנוהל בצורה שאינה תקינה ואינו עומד בקנה אחד עם ההנחיות של החברה, האתר מושהה לאלתר ממנוע החיפוש או לחילופין נזרק אחורה בתוצאות החיפוש האורגניות.

 

קידום אתר בהתאם לעדכונים גוגל

כידוע לכולנו מנוע החיפוש של גוגל, או ליתר דיוק האלגוריתם שם גוגל, מתעדכן לעיתים תכופות לאחרונה על מנת להקל על הגולש ועל פעילות קידום אתרים. הרבה מקדמי אתרים ירימו עכשיו גבה ויאמרו: “להיפך, זה מרחיק אותנו מהיעדים, העדכונים של גוגל לוקחים אותנו אחורה”, אם אתם חושבים כך ונמנים על מומחי קידום אתרים, אתם בבעיה. קידום אתרים המבוצע על פי הנחיות גוגל, לא נפגע כלל משינויי האלגוריתם. גוגל מעודדת קידום אתרים, ואף ממליצה לכל האתרים באינטרנט לעבור תהליך SEO, אופטימיזציה של אתר אינטרנט, על מנת להתאים אותו , שימו לב, לגולש. גוגל לא שואפת שתתאים את האתר למנוע החיפוש שלה, אלא לגולש. ככל שחווית הגלישה באתר יהיה גבוה יותר בעיני הגולש הממוצע כך הדירוג של האתר יעלה וכן מיקומו במנוע החיפוש.

אתר רלבנטי בעל תנועת גולשים איכותית, ממקורות הגיוניים לוגית, מורים למנוע החיפוש כי האתר אכן עונה על כל הקריטריונים והוא בעל התוכן אותו חיפש הגולש. הפרמטרים של מנגנון החיפוש רבים ומורכבים אך גוגל מצהירה בפומבי שככל שהאתר שלך יהיה נגיש יותר, כך גם עמודי האתר יקבלו דירוג גבוה יותר, החשיפות שלו יהיו גבוהות יותר במנוע החיפוש וכן ישתפר מקומו בהדרגה. קידום אתרים אורגני, כפי שאנחנו קוראים לו, הוא בעצם אוקסימורון. התקדמות טבעית של אתר לא אמורה להתבצע באמצעות פעילות קידום אתרים, אלא על ידי גולשים האינטרנט בעצמם.

מקדמי אתרים הדואגים לבצע קידום שיראה טבעי למנוע החיפוש ושוכחים את הגולש, יכולים לעיתים כן להפגע משינויי האלגוריתם של מנוע החיפוש. העדכון האחרון המשמעותי, הידוע בשם Hummingbird, בעצם נשמע מינורי אבל הוחלף בו מנוע החיפוש לגמרי, והשינוי הגדול היה בעצם שהתווסף “גרף הידע” לתוצאות החיפוש. שינוי משמעותי התרחש בגישת מנוע החיפוש לשאילתות, כך שתוצאות החיפוש מותאמות יותר לחיפושים של בני אדם, שכותבים באופן מילולי בגוגל מה שהם מחפשים. חלקים מן מנוע החיפוש המקורי נשארו אך התווספו חלקים רבים. מאז שדרוג החיפוש של גוגל, האלגוריתם יודע לפרק את השאילתה למילים ולבחון כל מילה משאילת החיפוש בנפרד ואת כל שאילת החיפוש גם יחד, יש יותר דגש על עמודי תוכן שלמים שנבחנים כמקשה אחת בתוצאות החיפוש. הוספת ה-knowledge graph גרמה לכך שאם תחפש “השעון הגדול בלונדון”, תראה בחיפוש את ה”ביג בן”, גוגל מבין מה חיפשת בלי שאמרת לו במדויק, ובהתאם לכך מציג לך את המידע שככל הנראה הכי רלוונטי עבורך.

משמעות החיפוש תקבל גם היא עדיפות. אם תחפש “ASP SOURCE CODE” לא יקפצו לך תוצאות חיפוש של הסרט “SOURCE CODE” אלא באמת אתרים המכילים קוד מקור בשפת ASP. על פי גוגל, השינוי יחול בהדרגה והתשובות שנקבל בחיפוש יהיו מדוייקות יותר. למשל אם נחפש ” mcdonalds calories per apple juice bottle” (כמה קלוריות פר בקבוק מיץ תפוחים במקדונלד’ס, נקבל תשובה מדוייקת עם כמות הקלוריות כבר בתאור של תוצאת החיפוש. עדכון Hummingbird ממוקד יותר בזכות שילוב של Knowledge Graph המכיל מעל ל500 מיליון ערכים עם מערכת הקשרים והיחסים בין הערכים. שילוב זה מאפשר לגוגל לחזות מה אתה באמת מחפש, ולספק עבורך את הנתונים שעשויים לעניין אותך על פי שאילתת החיפוש שהקלדת.

ענקית החיפוש גוגל מתחדשת אך מבינה שההמון נוהר לכיוון האפליקציות שלוקחות נתח נכבד מפעולות החיפוש. אנשים כיום משתמשים באפליקציות לאתר טיסות זולות (כמו “חוליו”), לחפש מחירי מוצרים ולעשות השוואת מחירים, לבדוק זמני הקרנת סרטים בקולנוע ואפילו לבדוק כמות קלוריות במאכלים שהם צורכים. בעקבות טרנד האפליקציות, גוגל השיקה את Google Now. “גוגל עכשיו”, הוא סוג של אפליקציית עוזרת אישית אינטליגנטית שפותחה על ידי גוגל וזמינה עבור משתמשי אנדרואיד ומערכות הפעלת iOS. כאמור גוגל עושה הכל על מנת שהמידע הרלבנטי יגיע אליך, ואינה מסתפקת בלספק מידע חלקי או בעל ערך ירוד. מעתה, קידום האתרים שאינו עומד בקריטריונים המחמירים, לא יספק יותר את הסחורה עבורך, וייתכן שאף יגרום נזק יותר מאשר תועלת.

 

שלבי קידום אורגני בגוגל

על מנת לבצע קידום אתרים כהלכה, יש להציב יעד ברור עבור האתר המקודם. להגיע לעמוד הראשון בגוגל זה טוב ויפה, אבל לוקח לא מעט זמן ולכן כדאי שתגדיר מה יהיו היעדים השיווקים בדרך. ייתכן שתוך כדי הקידום האורגני תבצע פעילות קידום אתרים ממומן שבנתיים תניב לך הכנסות נאות, עד אשר העסק שלך יגיע לעמוד הראשון בגוגל. ניתן תוך כדי קידום אתר לבצע פעילות שיווק בפייסבוק. קידום ממומן בפייסבוק יכול להביא המון לקוחות לעסק תוך זמן קצר, ולהגיע בקלות לקהל לקוחות פוטנציאלים רחב דרך המדיה החברתית.

השלב הראשון בתהליך קידום אתרים אורגני יעבור דרך בדק בית. בדיקת אתר אינטרנט שאותו רוצים לקדם חשובה קודם כל כדי לוודא שהוא קריא למנוע החיפוש גוגל בצורה מיטבית ולאחר מכן כדי לראות שאכן התוכן באתר נותן ערך לגולשים שיגיעו אליו דרך גוגל. במידה ואין באתר את כל הפרמטרים הדרושים כמו תגיות מטא, כותרות המכילות ביטויי עוגן, מערך קישורים וכמובן תוכן איכותי תצטרך לבצע אופטימיזציה לתיקון הליקויים והשלמת החוסרים באתר. להתייעצות בנושא אופטימיזציה ניתן לפנות לאיש מומחה קידום אתרים שיסביר את כל הפרמטרים החשובים שגוגל קורא בזמן סריקת אתר.

השלב הבא עבור קידום אורגני, הוא מחקר מילות מפתח מעמיק. בדיקת המתחרים בתחום העיסוק של אתר האינטרנט העומד בפני קידום אתרים תעשה בצורה יסודית על ידי איש מקצוע מומחה בקידום אתרים אורגני. כדי לבדוק היכן עומדים המתחרים נשתמש בכלים העומדים לרשותנו מבית גוגל. הכלי הנפוץ לבחינת תחרות בתחום האתר שלך הינו כלי מילות המפתח של מנוע החיפוש גוגל. הרצת שאילתות נפוצות בכלי מילות המפתח תבשר לנו כמה חיפושים חודשיים יש למילת מפתח מסויימת ומה רמת התחרות שתעמוד בפינו בעת קידום אתרים בביטויים הללו. כמובן שכלי מילות המפתח אינו נותן את רמת התחרות בקידום אתרים אורגני אלא את התחרות בקידום אתרים ממומן, אך למעשה קיימת קורלציה בין השניים ולכן ניתן להבין ולהסיק את רמת התחרות של קידום אורגני מהתחרות של קידום ממומן באותו התחום.

שלב עיקרי ורב בחשיבותו הוא כתיבת תוכן ויציקת תוכן לאתר. על מנת לקבל דירוג במנוע החיפוש על האתר שלך להיות שמיש עבור הגולשים. יש להזין לאתר האינטרנט שלך תוכן איכותי בעל ערך ממשי. על התוכן להיות מקורי, גוגל אוסרת על תוכן מועתק ויכולה להרחיק אתרים ממנוע החיפוש לצמיתות בשל העתקת תוכן. שירותי כתיבת תוכן תוכל למצוא בכל חברת קידום אתרים, לחילופין תוכל לכתוב את התוכן בעצמך או לרכוש תוכן מכל חברה המספקת שירותי תוכן לקידום אתרים. תוכן לקידום אתרים קצת שונה מכל תוכן אחר, ולכן מומלץ לתת לחברת קידום אתרים לגייס עבורך תוכן לאתר. תוכן הוא מרכיב חשוב מאוד באתר האינטרנט וככל שהתוכן יהיה טוב יותר, כך גם הגולשים ישהו זמן רב יותר באתרך וכך גם דירוג האתר יעלה. כמובן שעל התוכן לעסוק בתחום של האתר ולהיות קשור לשאר דפי התוכן האחרים, גם מבחינת מהות התוכן וגם מבחינת קישורים פנימיים באתר.

שלב נוסף במלאכת קידום אתרי אינטרנט הוא יצירת קישורים אפקטיביים וניהול מערך קישורים באמצעות טבלת אקסל. על מנת ליצור מערך קישורים אפקטיבי ויעיל עבור קידום אתר אינטרנט תצטרך לבדוק מה עשו המתחרים שלך ולעשות עבודה קצת יותר טובה מהם. כדי להגיע למקורות שמהם תוכל לקשר לאתר האינטרנט שלך תשתמש בפרמטרים לחיפוש בגוגל כמו INURL כדי לבדוק אילו אתרי פורומים ובלוגים תוכל למצוא בתחום העיסוק של האתר.

ככל שתעלה יותר תוכן איכותי לאתר שלך בצורה נבונה, כך האתר יתקדם טוב יותר. שילוב כל הפרמטרים שצוינו כאן הם הנוסחה המנצחת. עם זאת, יש עוד פרמטרים חשובים רבים שלא הוכנסו למאמר זה והינם תוצאה של ניסיון רב שנים וגילויים לאחר עבודה קשה ומרובה בתחום קידום אתרים. במידה ותחפוץ בכך, אוכל להעניק לך שירות קידום אתרים מקצועי שיגדיל לך את ההכנסות מן העסק כבר בימים הקרובים.

 

להיות מקום ראשון בגוגל

הרבה אנשים שוברים את הראש ומנסים להבין מה צריך לעשות על מנת להבהיר לגוגל שאתר שלי ראו וצריך להיות במקום ראשון בגוגל למילת המפתח שלי מבין כל המתחרים בתחום הנמצאים באינטרנט. יש כמה כללים פשוטים שאם תלך לפיהם, הדרך לקידום אתר למקום הראשון בגוגל סלולה עבורך. דבר ראשון וחשוב במעלה הוא להשתמש בכלים שגוגל נותנת לנו, היא הרי משתמשת באותם הכלים בדיוק על מנת לקבוע את מיקומנו במנוע החיפוש. כלים חיצוניים יעילים אך אל תוותר על הכלים של גוגל המיועדים בדיוק עבור פעילות קידום אתרים. גוגל מעודדת SEO וקידום אתרים אורגני מהסיבה שקידום אתרים אורגני “כובע לבן”, על פי חוקי גוגל, יהפוך את אתרי האינטרנט לנוחים נגישים ואופטימליים לגולש. אי לכך, גם תוצאות החיפוש של גוגל יהיו מדויקות ואמינות יותר ויספקו לגולשים את מבוקשם. מומלץ להשתמש בכלי WEBMATER TOOLS ובכלי ANALYTICS של גוגל על מנת להבין את פעילות הגולשים באתרם, לנתח ולהסיק מסקנות. לאחר מכן יש לפעול בהתאם למסקנות ולהמשיך במלאכת קידום אתרים על פי החוקים שאציין בהמשך.

 

עדכוני האלגוריתם של גוגל בעבר ובהווה

עדכון פנדה שהחל בתחילת שנת 2011, בחודש בפרואר באותה השנה ונמשך עד היום, יחד עם עדכון אלגוריתם גוגל הנקרא פינגווין, שהחל לפעול באפריל 2012, השפיעו רבות על תוצאות החיפוש ועשו סדר בתוצאות החיפוש. סדר במובן הזה שאתרים שקודמו בצורה שאינה חוקית או ספאמית, פשוט עפו אחורה או נגרעו לגמרי מתוצאות החיפוש של גוגל. מאז ועד היום האלגוריתם התעדכן אלפי אם לא מאות פעמים, וכיופם הוא מתעדכן על בסיס יומי, בשילוב AI (בינה מלאכותית) ועדיין גוגל, גם היום, נעזר באנשים מסביב לעולם בליטושים של תוצאות החיפוש בהתאם לתרבות, שפה ומיקום.

 

עקרונות מנחים לקידום אורגני

עיקרון מספר 1: אל תרמו את גוגל

ענקית החיפוש גוגל הצהירה קבל עם ועדה כי הגולש הוא מה שעומד לנגד עינייה ולכן מנוע החיפוש גוגל, וכך כמובן גם כל מנוע חיפוש אחר, רוצה לתת לגולש את התוצאה הממוקדת והמתאימה ביותר לשאילתת החיפוש שלו. מבחינת האלגוריתם של גוגל האתר הרלוונטי ביותר הוא האתר שצריך להיות מוצג לגולש. אתר בעל תוכן המתאים לשאילתת החיפוש וכן בעל דירוג עמודים גבוה יקבל עדיפות ויוצג ראשון בתוצאות החיפוש של גוגל.

כדי לבחון אם דף באתר שלך רלוונטי מספיק כדי להיות ראשון בגוגל, אתה צריך לשאול את עצמך שאלה אחת פשוטה: “במידה והשאילתה של הגולש תוביל אותו לאתרך, האם התוכן באתר רלוונטי עבור שאילתת החיפוש?” במידה והתשובה היא “חד משמעית כן”. אתה יכול להיות רגוע, גוגל יבין זאת במוקדם או במאוחר ויקדם את האתר במעלה תוצאות החיפוש. במידה התשובה שלך היא “לא מספיק” או “לא בדיוק” או אפילו לא ב100%, שב ושפר את תוכן האתר.

במידה ועמודי האתר שלך כוללים רק קישורים או באנרים, רוב הסיכויים שעמודי האתר לא יזכו לדירוג גבוה וכפועל יוצא מכך גם האתר כולו לא ידורג במקום ריאלי בתוצאות החיפוש. גוגל רואה אתרים כאלו כאתרים “מזהמים” שמנסים לעבוד על מנוע החיפוש. לא מומלץ לנסות לבצע מניפולציות על מנוע החיפוש, כל ניסיון כזה יכול לגרור ענישה חמורה מצד גוגל. יתר על כן, גוגל הודיעה חד משמעית בגלוי כי כל מניפולצייה על מנוע החיפוש יכולה לגרור הרחקה לצמיתות מהופעה בתוצאות של מנוע החיפוש.

 

עיקרון מספר 2: ספר לגוגל שהאתר שלך רלוונטי

נקודת המוצא בקידום אתרים על פי חוקי גוגל, היא שאתר אינטרנט העוסק בתחום X יהיה שייך יימצא בתוצאות החיפוש במילות מפתח הקשורים לאותו תחום X. למשל אתר עבור “אטרקציות לאירועים” לא יוכל לעולם להגיע למקום ראשון בגוגל בתוצאת החיפוש עבור השאילתא “מחזור בקבוקים”. אך לעומת זאת, הדירוג שיקבל עבור “מגנטים אירועים” למשל, יהיה טוב בהרבה היות והוא באותו הנושא ושייך לאותו התחום בו עוסק האתר. על מנת להודיע לגוגל שהאתר עוסק ב”מגנטים לאירועים”, נצטרך לתת לו להבין זאת באמצעות קישורים מאותו התחום, כותרות המתארות את התוכן בדפי האינטרנט יחד עם תגי מטא נכונים. כל זאת יעשה במסגרת SEO, אופטימיזציה למנועי החיפוש.

אופטימיזציה תאפשר לגוגל לזהות את נושא הדף המדובר, לקרוא את תוכנו ביתר קלות ולשייך אותו לתחום בו הוא עוסק. האלגוריתם בוחן מאות קריטריונים, שהינם סוד מסחרי של מנוע החיפוש, בכל ביקור בודד בדף אינטרנט. על פי בדיקות ניסוי וטעייה של החודשים האחרונים, הפרמטרים החשובים ביותר למנוע החיפוש הם: מבנה כתובת האתר, תגית כותרת הדף, תגית תיאור הדף, תוכן הדף המוצג לגולש, תגיות H1 H2 H3, קישורים פנימיים בתוך האתר, קישורים נכנסים אל האתר וקישורים יוצאים מהאתר. תוך כדי פעילות ה”עכביש” של גוגל בוחן פרמטרים נוספים בתוכן של העמוד כמו צפיפות מילות המפתח, בדיקת ספאם, שכמות מילות המפתח היא אכן “טבעית”, ושהקישורים הפנימיים והחיצוניים אינם מונוטוניים, דבר שיכול לאותת לגוגל על מניפולציה.

 

עיקרון מספר 3: מדד רלוונטיות מאתרים אחרים

גוגל מייחס חשיבות רבה לקישורים נכנסים, שהם בעצם קישורים מאתרים אחרים אל האתר שלך. קישרים מאתרים בתחום העיסוק שלך המקשרים אליך מאותתים לגוגל כי האתר שלך משתייך לאותו תחום והוא רלוונטי למילת מפתח המקושרת. הנחת העבודה היא שאתר שקישר לאתר שלך, חשב כי הגולשים יתעניינו במידע מן האתר שלך מעבר למידע הקיים באתר שלו. מספר הקישורים לאתר שלך מאתרים אחרים, במילת מפתח מסויימת על כל הטיותיה, יגדילו את כמות הטראפיק (תנועת הגולשים לאתר) ויאשרו לגוגל שאכן מדובר באתר בר סמכא בתחום.

מן הסתם, אתר שעבר אופטימיזצייה לביטוי “מגנטים לאירועים” יקבל ניקוד גבוה יותר בעיניי מנוע החיפוש גוגל, אם הרבה אתרים יקשרו אליו בביטוי “מגנטים לאירועים” המדויק ובביטויים קרובים העוסקים גם הם בתחום המגנטים או האירועים. תהליך קידום אתרים אורגני ממשי יחל רק לאחר שהושלם תהליך SEO.

תוצאות החיפוש בגוגל
תוצאות החיפוש בגוגל

מעבר לקישור עצמו ולביטויים המקשרים לאתר, חשובים לא פחות האתרים המקשרים והענייניות שלהם. בנוסף, אתר שמקשר אליך והוא בעל דירוג נמוך, גם קישור ממנו יהיה חלש יחסית לאתר בעל דירוג טוב יותר. אתרים רלוונטים מאותו תחום תמיד עדיפים וכדאי להשקיע את הזמן במציאתם ובמקביל כדאי לזכור שאתרים מאותו אזור גאוגרפי נחשבים כאמינים יותר, קישור יוצא מאתר ישראלי בעברית לאתר ישראלי בעברית יהיה יותר חזק מקישור באותו תחום מאתר גלובלי או ממדינה אחרת.

 

עיקרון מספר 4: רקודר האתר

וותק האתר שלך וההיסטוריה שהוא צבר במנוע החיפוש הם חלק אינטגרלי מתחשיב הדירוג של גוגל. אתר יותר “זקן” יקבל דירוג גבוה יותר ומהר יותר על בסיס הוותק שלו. כאשר אתה רוכש דומיין כדאי לבדוק את הוותק שלו, ואם השתמשו בו קודם לכן. במידה ושם המתחם שבחרת גורר איתו היסטוריה שלילית וענישה מצד גוגל, הענישה תחול גם עליך למרות שהתוכן שונה. בדיקה להיסטוריית שם מתחם תוכל לבצע באתרים המיועדים לכך. אם מדובר בדומיין ישראלי (co.il) תוכל להריץ בדיקה באתר איגוד האינטרנט הישראלי.

 

עיקרון מספר 5: פקטורים התנהגותיים וחברתיים

גוגל משתכלל מיום ליום, וזה מבורך עבורנו הגולשים. קידום אתרים אינו כולל טכניקות אוטומטית, אלא מערב הבנה של קהל הגולשים והתנהגותם באתר האינטרנט המקודם. גוגל יודע לאבחן את התנהגות הגולשים באתר ואת הפרסומים החברתיים, התגובות והחיבור של הגולשים עם התוכן באתר ומחוצה לו.

מנוע החיפוש בודק פרמטרים כמו אחוז נטישה, זמן שהייה באתר ושיתוף של תוכן. שקלול כל הגורמים הללו מייצרים מפת התנהלות ברורה של הגולש עם התכנים של האתר, הקישורים לאתר והנוכחות במדיה החברתית. גוגל כיום יכול להבין את הרצונות של הלקוחות שלו מחיבור של כלל הפעילות שלהם במרחב הוירטואלי, ולנצל זאת על מנת להציג תוצאות חיפוש ממוקדות מאוד. חשוב להבין שהלקוחות שלך, עוברים לפני הגעתם לאתרך, דרך גוגל ולכן השירות שמנוע החיפוש מספק ללקוחות שלו, את אותו השירות הוא מצפה שתציג גם אתה ללקוחותיך.

כלומר, כאשר גולש הקליק על מודעה, או תוצאת חיפוש, גוגל ימשיך ויבדוק מה קורה בתהליך גם אחרי ההקלקה, ויבין האם הלקוחת, על פי התנהגותו באתר אליו הגיע, מרוצה או לא מהתוכן שהוצג לו. על בסיס זה גוגל יידע אם לקדם את האתר או לתת לו עדיפות נמוכה לעומת המתחרים בתחומו.

בוא נקח לדוגמא מקרה בו אתר האינטרנט שלך נמצא גבוה בתוצאות. על פי הנתונים שגוגל אוסף על התנהגות הגולשים, הוא יכול להעריך ולתעדף את מיקומך בתוצאות החיפוש, על פי יחס ההקלקות על תוצאות החיפוש מול מספר החיפושים. על פי סטטיסטיקת ההקלקות מיקומך ישתנה לעומת המתחרים בתוצאות החיפוש של גוגל. חוסר שביעות רצון של גולש יכולה להתבטא באחוז נטישה גבוה, וזמן שהייה נמוך. מנוע החיפוש ייתן עדיפות לתוצאות החיפוש המקבלות אחוז הקלקות גבוה יותר ועל ידי פעולה זו יחד עם שאר הפרמטרים מביאה לידי ביטוי את התנהגות הגולשים באתרי האינטרנט.

 

עיקרון מספר 6: פעילות חברתית והבעת אמון באתר

גוגל רוצה לדעת שהמידע שהוא מקבל אמין ולכן הוא מתבסס בהחלטותיו, בנוסף על הפעילות בחיפוש, גם בפעילות במדיה החברתית. כתיבת מאמרים ותוכן ברשתות חברתיות מאשרות לגוגל שתוכן מסויים בעל ערך גבוה יותר מאשר תוכן אחר כאשר מדברים עליו יותר. תוכן מרשתות חברתיות נתפס אמין על ידי מנוע החיפוש כאשר יש סביבו באזז והוא נכתב על ידי אנשים אמיתיים בשר ודם. גוגל שואף לדעת את כל המאפיינים האנושיים שלכם המסמנים שאתם בני אדם כגון תמונת פרופיל, מספר טלפון, כתובת פיזית, חברים ופעילות ברשת.

קישורים אומנם מספקים הצבעת אמון באתרך, אך גוגל לא מסתפקים בכך ורוצים להעלות את הרף. פיזור קישורים ברמה נאותה יכול לסייע בפעילות קידום אתרים, אך זאת כל אחד יכול לעשות על מנת לקדם את אתר האינטרנט שלו. קישורים באתרים חברתיים המשותפים הלאה לחברים של אותם חברים יקבלו ערך רב, היות והם יתפסו על ידי מנוע החיפוש כקישורים מומלצים ואמינים.

לסיכום, ההתמודדות על המקום הראשון אינה פשוטה, אך שכרה בצידה. כאשר תתמקד בלקוחות שלך, שהם בעצם הלקוחות של גוגל, תספק להם תוכן רב בעל ערך ממשי, תקודם למיקום הראשון המיוחל בגוגל. אל תנסו לתחמן, תלכו בדרך הארוכה והבטוחה, רק הדרך הזו תשתלם לכם בסופו של דבר. כאשר אתם ממוקדים ללקוחות שלכם, אתם ממוקדים גם ללקוחות של גוגל ומשם הדרך סלולה למקום ראשון בגוגל.

 

עדכוני גוגל אנליטיקס

גוגל עושה שוב שינויים באלגוריתם עדכון הנתונים שלה וכמובן גם אנחנו מושפעים מכך. השינויים התכופים של גוגל הינם כדי להקל בסופו של יום על הגולשים ולעשות את חייהם קלים ופשוטים יותר, אך למעשה אנו נקלעים למצב של חוסר עונים מול מושגים חדשים ומונחים המגיחים לעברנו ללא הסבר מקדים ובכמויות. אני אנסה לעשות קצת סדר בדברים ולהתמקד בשינוי מהותי בהגדות של גוגל אנליטיקס.

מקדמי אתרים ובעלי אתרי אינטרנט רבים נהגו להתמקד בכמות המבקרים ובכמות המבקרים היחודיים באתר על מנת לקבל מושג על הטראפיק (תנועה לאתר), מה שנתן איזשהי רמת מידה לגבי התנהגות הגולשים באתר האינטרנט הנבדק או המקודם. כמות המבקרים שהיתה עד לפני מספר ימים ידועה כVISITS הודיעה לנו מהו סך מספר האנשים שבקרו באתר האינטרנט, ואילו כמות המבקרים היחודיים שהיתה ידועה כ-UNIQUE VISITS הצביעה על מספר היוניקים, האנשים היחודיים מתוך סך המבקרים באתר, שהיו באינטרקציה עם אתר האינטרנט. כאמור המושגים השתנו וכיום כמות המבקרים ידועה כSessions, וכמות המבקרים היחודיים באתר ידועה באנליטיקס כUsers.

 

הבטחות של חברות קידום אתרים

משהו אחד צריך להיות ברור לכל בעל עסק אינטרנטי, חנות באינטרנט, מיזם או כל אתר אינטרנט באשר הוא, ששואף להגיע לעמוד הראשון בתוצאות החיפוש האורגניות של גוגל, אתם לא רוצים להיות בעמוד ראשון של גוגל בגלל שזה יפה או בגלל שזה נחמד, אתם רוצים לקוחות מהאינטרנט והרבה! עמוד ראשון של גוגל במילות מפתח לא רלוונטיות לא יספקו לכם את אותם לקוחות ובטח שלא יגדילו לכם את ההכנסה, אלא להיפך, אפילו יורידו לכם את הרווחים. במקום שיגיעו לקוחות חדשים אתם רק תוציאו יותר כסף מידי חודש על חברת קידום אתרים שלא תצליח לקלוע למטרה של העסק, אלא אך ורק למטרה שלה. מטרת חברות קידום אתרים היא באמת לקדם אתר למקום ראשון בגוגל, לעמוד הראשון לשים אתכם על מפת האינטרנט, אך הדרך שבה הן עושות את זה לרוב לא באמת תואמת את המטרות של בעל העסק.

 

חברות קידום אתרים שעובדות עליך בעיניים

אז כן, אם תשלמו לחברת קידום אתרים, אתם תגיעו למקום ראשון או לעמוד הראשון בגוגל בכל מילות המפתח המפוצצות שחברת קידום אתרים כלשהי הבטיחה לכם. יופי. האם זה יכניס לכם עוד כסף? ממש לא! כי מה לעשות, אתה בתור בעל עסק, לרוב לא מבין באופטימיזצייה למנועי חיפוש (SEO), ולא מבין גדול באלגוריתם החיפוש של גוגל, ומתפתה לקבל כמה שיותר בכמה שפחות. אשרייך. קיבלת קידום אורגני ל-50 מילות מפתח, שאלוהים יודע אם מישהו מחפש בכלל בגוגל. הבטיחו לך שיכפילו לך את הכניסות תוך חצי שנה לאתר? “וואוו!”, זו הייתה התגובה שלך, לדעתי.

מידי יום אנחנו מקבל עשרות פניות של בעלי עסקים וחברות הסבורים כי קידום אתרים אורגני לא מתאים להם, וכי הקידום האורגני שהם חוו עד היום לא באמת הגדיל את ההכנסות של העסק. לרוב אנחנו מבקשים לראות את החוזה שעליו הם חתמו עם חברת קידום האתרים ואת התחייבות החברה כלפי אותו הלקוח. חברות קידום אתרים נוטות לקדם אתרים בגוגל על פי שיקולן ולא על פי צרכי הלקוח, הלקוח שאין לא ידע מקבל הצעת מחיר עם “מלאנתלאפים” מילות מפתח שמקודמות למקום הראשון (מילות מפתח שאף אחת מהן אינה עסקית ולא תורמת מאומה לקידום כלכלי של העסק), הבטחות להכפלת התנועה לאתר, וכן הלאה…

שמעתי חברות קידום אתרים, שאגב ממוקמות בתוצאות האורגניות בעמוד הראשון כאשר מחפשים “קידום אתרים”, המבטיחות להכפיל את הכניסות לאתר שלך אחרי חצי שנה! נו באמת! כאשר יש לך 1000 כניסות בחודש ותגיע אחרי חצי שנה ל2000, זה כבר לזלזל בלקוח. אתה תשלם לחברת קידום אתרים בין 2000 ל2500 שקלים בחודש כדי שהיא תעבוד להביא לך 2000 כניסות אחרי חצי שנה. בוא נעשה חישוב פשוט, אם תציע לכל אדם שיכנס לאתר שלך שקל, תביא יותר כניסות מהם בפחות כסף. ואני כמעט ובטוח שכל אחד יכנס לאתר שלך בעבור שקל לכניסה.

כן, הבנת נכון, חברת קידום האתרים לא מתחייבת לך להכנסות או ללידים או לזה שהתנועה לאתר שלך תהיה רלוונטית, קל לזרוק הבטחות באוויר שהלקוח לא מבין או שנראות מאוד טוב על הנייר. יש חברות קידום אתרים שמשתמשות בחרות קידום אתרים שיקדמו אותם לעמוד הראשון כדי שהן יוכלו להרוויח כסף ולומר ללקוחות שלהם “אנחנו בעמוד הראשון, אם קידמנו את עצמנו בתחום כל כך תחרותי, אנחנו יכולים לקדם גם אותך”. הלקוח לא יודע מה קורה מאחורי הקלעים.

 

הבטיחו לך מקום ראשון בגוגל? הצחקת אותי!

אם זה לא אחד מהמנכ”לים של חברת גוגל או מישהו שתול שם, אז אין סיכוי שמישהו יכול לתת כיסוי להבטחה כזו של להיות מקום ראשון בגוגל על ידי פעילות קידום אתרים אורגני. למה הדבר דומה? דמיין שמאמן הכושר שלך, הוא מאמן הכושר הכי מוערך בעולם והוא מבטיח לך שאתה הולך להיות האתלט הטוב בעולם בעזרת סדרת האימונים שהוא יעביר אותך. כעבור שנה של אימונים אינטנסיביים, הגעת לגוף הרצוי, כמות השומן על פי הספר, ואתה מוכן להתמודדות על התואר “האתלט הטוב בעולם”.

אך מה שלא ידעת הוא, שבזמן שאתה התאמנת בכל הכוח, אדם אחר בצד השני של העולם התאמן גם הוא, והגיע להישגים גבוהים מאוד, אפילו טובים קצת משלך וגם הוא חושב שהוא הולך לקבל את התואר הנכסף. שניכם התאמנתם ושניכם ואינכם יודעים שעוד עשרות אחרים מתחרים על אותו טייטל בדיוק בו זמנית ומתמודדים יחד איתכם על התואר.

המשל מתאר בדיוק את ההתמודדות בתחום קידום אתרים באינטרנט. בכל תחום ותחום באינטרנט קימת תחרות. רמת התחרות היא שקובעת את המהירות בה ניתן לקדם את אתרך במנוע החיפוש, התחרות קובעת גם את הקושי בהתמודדות עם המתחרים שלך, ושיטות הפעולה בהן מקדם אתרים יצטרך לנקוט על מנת להתעלות על המתמודדים הנוספים המבצעים גם הם מלאכת קידום אתרים במקביל אליך.

קודם לבחירת חברה לקידום אתרים, כדאי להבין איך התחום הזה עובד ואת הקסם שלו. תחום SEO, קידום אתרים אורגני במנועי חיפוש, קידום אתרים בגוגל, חסר כל אפשרות חיזוי אמיתית. אין לאף אחד בעלות על גוגל ואי לכך הבטחות כמו תוך חודש תהיה במקום ראשון, הן חסרות שחר ומקורן בחוסר אחריות ומקצועיות של מקדמי אתרים שחשקה נפשם בכסף קל מבלי לתת תוצאה ריאלית ללקוח. לכן, אין להתחייב על מיקום, אך כל לקוח יקבל מאיתנו אחריות לקידום אתר אפקטיבי. כל בעל אתר אינטרנט שישכור שירות קידום אתרים, יזכה להצהרה כי אם תוך שנה האתר לא הגיע לעמוד הראשון של תוצאות החיפוש, נמשיך לקדם את האתר לאחר מכן ללא כל עלות נוספת מצד הלקוח עד אשר האתר יגיע לעמוד הראשון.

 

לקדם אתר באופן מקצועי

קידום אורגני בגוגל היא השקעה לטווח ארוך. לראות תוצאה אמיתית של קידום אתרים מקצועי, לוקח מינימום שלושה חודשים. יש להבין שגוגל סורקת אתרים על פי קצב העדכון שלהם, במידה והאתר שלך אינו אתר חדשות המתעדכן מידי מספר דקות, רוב הסיכויים שגוגל סורקת את האתר אחת לשבוע בממוצע. על מנת לדעת בוודאות כל כמה זמן העכביש של גוגל סורק את האתר שלך, אתה יכול ליצור חשבון Google Search Console ולקבל מושג טוב יותר על הפעילות של העכביש של גוגל הסורק את אתרך. חשבון בכלי מנהל האתרים של גוגל הכרחי עבור פעילות קידום אתרים אורגני.

באצעות בדיקה יומית של הכלים אשר גוגל מספקת לך עבור ניהול אתרים, תוכל להבין בצורה הטובה והמדוייקת ביותר איך מנוע החיפוש קורא את אתר האינטרנט שלך ולהעריך את מידת הזמן שתקח עד אשר מיקום אתר אינטרנט במנוע החיפוש גוגל יושפע ממלאכת קידום אתרים ועבודת SEO. קידום אתר לכן אינה בעלת תוצאות מיידיות, וכך יש לראותה, כהשקעה אשר תניב פירות לאחר תקופה של מספר חודשים. מקדם אתרים בעל ניסיון יידע כיצד למצב את אתר האינטרנט שלך בראש תוצאות החיפוש האורגני של גוגל באמצעות קישורים, ניהול אתר וכמובן על ידי כתיבת תוכן.

קידום אתר אינטרנט אשר מבוסס על הזנת תוכן, יקדם בצורה היעילה ביותר כל אתר אינטרנט באשר הוא. תוכן איכותי, בעל ערך משמעותי לגולשים באתר יספק את התוצאה הרצויה בסופו של תהליך. האתר יגיע למיקום ריאלי, הגולשים יקבלו את המידע שהם צריכים ממך כבעל מקצוע ומומחה בתחומך, וכולם יהיו מרוצים. במידה ותבקש לראות תוצאות מיידיות, תוכל להשתמש בשירות קידום ממומן בגוגל, אשר יניב תוצאה מיידית. טרם יצירת קמפיין ממומן בגוגל, תצטרך להציב יעד לקמפיין, לבחור מילות מפתח, להחליט על תקציב עבור קידום ממומן, וכן להכין מבעוד מועד דף נחיתה מקצועי.

קידום אתרים אורגני לעומת קידום ממומן הוא משתלם יותר לעניין יחס הרווח לעומת ההשקעה, אולם התוצאות אינן מיידיות ודורשות סובלנות ומקצועיות רבה. בתחום קידום אתרים קיימים הרבה חאפרים שאינם מומחי קידום אתרים אלא בעלי ידע חלקי בלבד, אשר מתיימרים לבצע קידום אתרים נכון אך בפועל גורמים נזק יותר מאשר תועלת. מומלץ לבחור אנשים בעלי הסמכה מגוגל, אשר עבדו עם חברות מובילות. כאשר תבחרו בקפידה את מקדם האתרים שלכם, תזכו לכמות גדולה של לקוחות חדשים, הגדלת הרווחים בעסק ושגשוג כלכלי.

 

היתרון של קידום אתר מקצועי

קידום אתר מקצועי שמבוצע על ידי מומחה קידום אתרים, בראש ובראשונה יבצע אנליזה מעמיקה לאתר האינטרנט המקודם, על פי תקני האינטרנט המחמירים. לאחר ניתוח ובחינת האתר, יישלח דוח מלא ומפורט אודות הליקויים אם ישנם, אותם יש לתקן במהירות המירבית על מנת להשיג שיפור ניכר בכמה שפחות זמן בדירוג של האתר במנוע החיפוש. מקדם אתרים מקצועי יעמיד לרשות הלקוח אפשרויות קידום אתרים משולבות ויסביר את משמעות קידום אתרים לעסק וחשיבותו. קידום אתרים אורגני יחד עם קידום אתרים ממומן לרוב יהוו את הנוסחה המנצחת להצלחת קידום אתר אינטרנט ברשת.

קידום אורגני, שיבוצע על פי כללי גוגל, הינו קידום “כובע לבן”, משמע אינו מבצע מניפולציות על מנוע החיפוש ואי לכך לא יושפע לרעה משינויי האלגוריתם של גוגל. ענקית החיפוש גוגל מבצעת עדכוני אלגוריתם בתדירות גבוהה, אשר מטרתה לנטרל נסיונות קידום “כובע שחור”, ובכך מספקת לגולש את תוצאות החיפוש הרלוונטיות והנכונות ביותר עבורו, כך גם קידום אתרים מקצועי.

השאיפה היא לקדם אתר אינטרנט במנוע החיפוש למצב בו הגולשים המתעניינים בתחום העיסוק של אתר האינטרנט שלך, אכן יחשפו למידע, שירות או מוצר שהנך מספק. קידום אתרים המבוצע כהלכה, יצור חשיפה רחבה ומקיפה ככל האפשר לאתר האינטרנט המקודם.
קידום אתרי אינטרנט הינו כלי שיווקי יעיל מאוד, בעל עוצמה רבה בכל תחום. השקעה בקידום אתרים מקצועי משתלמת ללקוחות בטווח הרחוק, היות והנראות שלהם ברשת גוברת ומיצובם בראש תוצאות החיפוש מכתיר אותם כמומחים בתחומם, וקידום אתרים ממומן מקצועי משתלם ללקוחות במיידי, היות והם רואים תוצאות כעבור ימים בודדים ומקבלים לידים חמים מלקוחות פוטנציאלים המשאירים להם פרטים בדף הנחיתה.

 

מומחה SEO

תחום הקידום האורגני במנועי החיפוש תופס תאוצה, ולא בגלל שאנשים התחילו להבין כל כך באינטרנט, אלא בגלל שמנועי החיפוש שינו את כללי המשחק. עד לפני מספר שנים נוכחות באינטרנט לא שינתה יותר מידי לאף אחד. בימינו, כאשר מדווחים כי מעל ל70% מהרכישות מתבצעות באינטרנט, הדבר אומר שהלקוחות עברו מהאופליין לאונליין. לקוחות פוטנציאלים של עסק, יחפשו מוצרים באינטרנט לפני שיגשו לחנות פיזית.

עבודת SEO מורכבת בין היתר מבניית קישורים, פנימיים וחיצוניים, פרסום תכנים באתר ומחוצה לו, תגובות ברשת, ניהול מדיה חברתית להשגת סיגנלים חברתיים לאתרך. בעל מקצוע בתחום קידום האתרים, יוכל לעשות חיבור נכון בין אתרים בעלי אותם תחומי עניין, בינם לבין עצמם ובין ערוצי הסושיאל השונים, כדי לספק לך תנועה אורגנית אמיתית, אשר תמיר את הגולשים באתר האינטרנט, בסופו של דבר, ללקוחות משלמים.

התקדמות במנוע חיפוש תלויה רבות בתהליך שיבנה עבורך איש SEO. על מנת לתפוס את תשומת לב הלקוחות שלך, אתה צריך להיות נוכח במקום בו הם מחפשים אותך, באינטרנט בכלל ובמנוע החיפוש בפרט. לקדם את האתר שלך אורגנית יגרום לכך שתופיע בתוצאות החיפוש הראשונות, אך זה לא מספיק ברוב המקרים על מנת לגרום לגולשים להפוך ללקוחות דווקא שלך. כדי שקידום אתר אורגני ישא פרי כפי שאתה רוצה, יש לשכור את שירותיו של מקדם אתרים מקצועי.

 

בדוק את מקדם האתרים שלך

על מנת לבדוק עד כמה החברה או האדם שאתה הולך לשכור על מנת שיקדם את אתר האינטרנט שלך, שאל שאלות. שאלות ענייניות שיתנו לך מושג כללי על עבודת המקדם עד היום. שאל אילו לקוחות הוא קידם בעבר? ייתכן שיש לו ניסיון בתחום הספציפי שבו אתה עוסק והוא מכיר את המתחרים שלך. שאל אותו על אסטרטגיית קידום אורגני לעסק שלך, מה חשוב לדעתו ואיך יוכל למקסם את ההכנסות שלך. הכי חשוב, וודא שהאינטרסים שלו תואמים לשלך, כבעל עסק מצליח.

 

האינטרס של מומחה לקידום אתרים

למקדם אתרים מקצועי יהיה רצון עז להצלחת העסק שלך. הוא ישתוקק לייצב את אתר האינטרנט של העסק שלך במקום ריאלי בתוצאות החיפוש האורגניות להגדלת ההכנסה של בית העסק. הצלחת המקדם היא ההצלחה שלך ולהפך. כאשר המקדם יצליח בעבודתו, אתה תמליץ עליו לחברים ולבעלי עסקים נוספים. מכאן והלאה, העסק שלו יתחיל לשגשג. בעוד אתה תהיה מרוצה גם הוא יהיה מרוצה.

 

מקצועיות היא שם המשחק

הבטחה לתוצאות מהירות של תהליך קידום אתרים צריכה להדליק אצלך נורה אדומה. הדבר דומה לאימון בחד כושר, ככל שתתאמן בצורה הדרגתית בשילוב תזונה נכונה ואורך חיים בריא, כך גם התוצאות יהיו טובות יותר וישתלמו לך יותר. אם תתאמן רק על ניפוח שרירים, לא תשלב תזונה נכונה ואורח חיים בריא,ייתכן שתקבל תוצאות טובות ומיידיות יחסית אך לרוב אינן יחזיקו מעמד זמן רב. כך גם קידום אתרי אינטרנט. קידום אתרים אורגני שיעשה בצורה הדרגתית, על פי שלבים מוגדרים העומד בכל הקריטריונים של גוגל ישיג את המטרה, יגיע ליעד ויימצב אותך בראש תוצאות החיפוש בצורה אופטימלית.

אפשר לעשות לבד קידום אתרים בגוגל, זה נכון. גם אפשר לבנות בית לבד. על מנת לבצע קידום אתרים בגוגל בצורה עצמאית אתה צריך את הכלים לעשות זאת. הכלים לקידום אתרי אינטרנט הם ניסיון וידע רב בתחום, הכולל תכנות לפחות ברמת הדף על מנת לעשות אופטימיזציה, ידע בהעלאת קבצים וניהול קבצים בשרת אחסון, ידע בתפעול ואנליזת אתרים, ניהול תוכנות ניטור ומעקב אחר ביצועים והתאמת האתר לשינויים התכופים במנועי החיפוש.

בנוסף לכל האמור לעיל, שימוש לא נכון בכלים הללו יכול להסב יותר נזק מאשר תועלת וביידים לא מיומנות ישמשו כחרב פפיות ויהיו בעוכרך. תיקון קידום אתרים שבוצע לא כהלכה יהיה מסובך הרבה יותר ויימשך זמן רב, היות וטרם למלאכת קידום האתר תדרש לטפל בבעיות שנוצרו מול מנוע החיפוש ותגרור אחרייך היסטוריה שלילית, וכאמור לא קל לשנות את ההיסטוריה.

 

קידום אתר אינטרנט בתחום תחרותי

קידום אתר בתחום בעל תחרות גבוהה, יספק אתגר למקדמי אתרים, ויידרוש לרוב מחקר מעמיק יותר על מנת לאתר מילות מפתח זנב ארוך שטרם השתמשו בהן על מנת לקדם אתרים בגוגל. ביטויי מפתח זנב ארוך, בעלי איכות נמוכה יותר עבור המילים העיקריות המקודמות, אך בעלות ערך מוסף גדול בראיה הכללית של קידום אתר. מילות מפתח תומכות כגון מילים נרדפות יכולות לתמוך בפעילות הקידום האורגני בכך שהינן בהכרח טבעיות עבור מנוע החיפוש ועומדות בדרישת גוגל עבור חווית משתמש גבוהה. צירוף תוכן איכותי לאתר האינטרנט המקודם, מאתרים חיצוניים בתחום בו עוסק האתר המקודם וסידור הררכי של הקישורים הפנימיים הינם יסוד חזק עליו מושתת קידום אתרים איכותי.

 

בניית קישורים למטרת קידום אתרים

אחד הפרמטרים החשובים ביותר בפעילות קידום אתרים אורגני היא בניית מערך קישורים באינטרנט. אצלנו נוטים לומר יותר פיזור קישורים מאשר בניית קישורים, כי כך קל לנו יכול להסביר את הבעייתיות הגלומה בבניית מערך קישורים באינטרנט למטרת קידום אתרים. על מנת להבין מדוע אנחנו מצליח לפזר קישורים שנותנים ערך גבוה לאתר במלאכת קידום אורגני ומצליח לקדם ביעילות אתרים באינטרנט, לעומת המתחרים הנאבקים בשיניים כדי לקדם אתר אינטרנט יחיד, אמשיל את פיזור הקישורים לפיזור תבלינים על אוכל. אם תקח פלפל או מלח ותבפזר על תבשיל זה יתן לו טעם, אך אם תגזים עם הפלפל או המלח, האוכל יקבל את הטעם החזק של התבלינים והאוכל יאבד מהטעם שלו עצמו. כך העניין בנושא בניית מערך קישורים ברשת.

בעת בניית קישורים פנימיים וחיצוניים אתה צריך לקחת בחשבון את ההשלכות של מעשיך, ולחשוב בראש תמיד על המלח והפלפל. כל עוד פיזור הקישורים יהיה בטוב טעם ובמקומות הנכונים, הם יקבלו חשיבות גבוהה וימנפו את אתר האינטרנט המקודם לעומת פעילות מוגזמת שתפגע באתר ועלולה לגרום נזק יותר מאשר תועלת בתהליך קידום אתרים אורגני. בעבר היה נהוג להמליץ על יחס בין כמות הטקסט לכמות הקישורים, כמובן שאלו רק השערות ואין כל בסיס שאחוז מסויים הוא נכון יותר מאחר כדי לקדם אתר.

 

בניית תמהיל קישורים מנצח

מערך קישורים יציב וחזק יבנה באמצעות יצירת טקסט עוגן המקשר למילות המפתח באתר שלך בצורה הטרוגנית, הוא יכיל מילות מפתח בווריאציות שונות וביטויי זנב ארוך כדי למנוע זיהוי ספאם על ידי מנוע החיפוש של גוגל. ביטויי מפתח עבור חברה לקידום אתרים יכול להיות “קידום אתרים”, “שירות קידום אתרים”, “מקדם אתרים”, “חברת קידום אתרים”, וכיוצא בזה. הרעיון העומד מאחורי פיזור הקישורים ובניית מערך קישורים יציב הוא מנגנון הבדיקה האורגני. מנוע החיפוש גוגל מנסה, ועד כה מצליח לא רע, לזהות את ההבדל בין פעולות טכניות לפעולות אורגניות.

קידום אתרים אורגני, צריך להתבצע באופן טבעי, וככזה, צריך לחשוב על בניית קישורים לפעילות קידום אתרים כאילו ביקשנו ממאה אנשים שונים לקשר לדף באתר שלנו על פי שיקולם. מן הסתם היינו מקבלים הרבה סוגי מילות מילות מפתח וביטויי עוגן שונים וכך בדיוק אלגוריתם גוגל מתיימר לחשוב על הקישורים. אין לוותר על מילות המפתח, צריך לתת להם עדיפות, אך להוציא קישורים ולקבל קישורים מגוונים יתרמו מאוד לקידום אורגני של אתר אינטרנט.

 

קידום אורגני בגוגל ע”י כתיבת תוכן

לא כל תוכן ימשוך את הגולשים באתר שלך, ולא כל דבר אנשים יקראו בעיון. אם אתה רוצה שיקראו את החומר שאתה כותב, דאג לייצר עניין, לתת דוגמאות מהחיים וליצור הזדהות. בתחילת דרכי לא הצלחתי להבין מדוע אנשים לא מביעים עניין בטקסטים שכתבתי, למרות שהם מאוד מקצועיים. עם הזמן למדתי את סודות כתיבת התוכן, והבנתי שמה שמושך את האנשים לקרוא את התוכן שלי הוא לא המקצועיות אלא התוכן עצמו. ככל שהמילים יותר פשוטות לקריאה, וככל שההזדהות איתן גדולה הסיכוי שהקורא יזדהה עם התוכן גבוה.

 

לכתוב תוכן או לשלם על תוכן?

באתר הראשון שהקמתי חשבתי לנכון שמן הראוי שאני, האוטוריטה המקצועית בתחום, אהיה אחראי על כל תהליך כתיבת תוכן, אכתוב בעצמי את כל הטקסטים באתר. אבל זה לא נכון, וזה התברר כבזבוז רב של זמן וכסף. כאשר שעת עבודה שלי מתומחרת מול לקוח 500 ש”ח, ואני כותב מאמר בשעה וחצי שבקלות אוכל להוציא החוצה תמורת כ100 ש”ח בלבד, אני מפסיד כאן כסף, והרבה. קיימים בתחום כתיבת התוכן המון אנשי מקצוע היושבים לכתוב תוכן בכל תחום אפשרי, חלקם מקצועיים יותר ומקצועיים פחות. בדרך כלל כתיבת תוכן מקצועי לאתר האינטרנט שלך עם אחריות לאמינותו ובדיקה מקיפה טרם תחילת תהליך כתיבת התוכן, תעלה לך קצת יותר מכתיבת מאמר קקיוני עבור אתרים מאמרים שתכליתם רק הוצאת קישור לאתרך.

 

משמעות איכות התוכן באתר אינטרנט

מן הראוי שתוכן באתר האינטרנט שלך יהיה באיכות גבוהה, שהתוכן יהיה יחודיי, תוכן שאינו משוכפל, ויגרום לגולשים לקרוא אותו, כך תצא נשכר ביותר מכל הכיוונים. גם התוכן שלך מעולה, אמין, ובעל ערך וגם הגולשים שוהים זמן רב באתר שלך על מנת לקרוא אותו, מה שמעלה את הדירוג של האתר בעיניי גוגל. שיווק באינטרנט באמצעות תוכן איכותי עם ערך ממשי לגולש יכול לחולל מהפכה של ממש ולקדם את אתר האינטרנט שלך לעשירייה הראשונה במהירות יחסית. כמובן קיימים פרמטרים נוספים שכדאי להתחשב בהם במהלך קידום אתרים, אך מתן דגש על התוכן היא הדרך להביא את הגולשים לאתר ומשם להניע אותם לפעולה.

 

השלכות השימוש בתוכן משוכפל

תוכן משוכפל מוגדר על ידי מנוע החיפוש של גוגל כקטע תוכן שאינו ייחודי ופורסם כבר באינטרנט. הרובוטים של גוגל סורקים את האינטרנט בתדירות גבוהה ומתאימים את תוצאות החיפוש לתוכן שקיים באתרי האינטרנט השונים על פי השאילתא של המשתמש. כאשר מישהו יחפש תוכן בנושא קידום אתרי אינטרנט, הוא יקבל את התוכן הרלבנטי לו ביותר.

תוכן רלבנטי הוא תוכן ייחודי, בעל ערך מוסף לגולש. כלומר, כל תוכן שיש בו על מנת לתת לגולש ידע או ערך ומענה לחיפוש שלו ברשת ייחשב כרלבנטי למנוע החיפוש. גוגל מדרג כל תוכן ומחשב את הרלבנטיות שלו לגולש אשר חיפש את הנושא המדובר. תוכן שיימצא משוכפל, ייקבל דירוג נמוך, בגלל שהוא כבר רלבנטי עבור הגולש במקום אחר, שפרסם אותו לפני כן.
הנטייה היא לחשוב שהתוכן שמפורסם באתרי מדיה חברתית, כגון פייסבוק, טוויטר, פינטרסט, גוגל פלוס ואחרים אינו מאונדקס על ידי מנועי החיפוש ולכן לא ייחשב כתוכן משוכפל. גישה זו מוטעית מיסודה! גוגל קורא גם את אתרי המדיה החברתית ומדרג את התוכן הנמצא בה. למען הסר ספק, כל תוכן ברשת נסרק ומקבל דירוג. גם תוכן של דף המסומן כ”לא מאונדקס” על ידי מטא תג “NOINDEX”, נקרא על ידי גוגל.

התוכן המשוכפל יחשב ירוד, ולכן יקבל חשיבות פחותה בתוצאות החיפוש. כאשר יחפשו אודות התוכן שפרסמת באתר או ברשת חברתית, גוגל ייתן עדיפות לתוכן המקורי, הראשון שפורסם ונקרא על ידי הבוטים של מנוע החיפוש. ואילו השכפול, שפורסם לאחריו ואונדקס לאחריו על ידי מנוע החיפוש, ייקבל דירוג נמוך בהרבה.

 

איך בודקים אם תוכן משוכפל או מקורי

ישנן מספר כלים באינטרנט לבדיקת תוכן משוכפל. הבדיקה מבצעת קריאה והשווה של כל שורת טקסט מול שאילתה במנוע החיפוש וקבלת תוצאה האם קיים או לא. כאשר רק חלק מן התוכן משוכפל ולא כולו, לא ייחשב התוכן כולו כתוכן משוכפל. יש לשים לב שמנוע החיפוש של גוגל לא מעניש בפסילה תוכן משוכפל אלא נותן דירוג נמוך יותר לתוכן הזה בתוצאות החיפוש האורגניות. אתר שמשכפל תוכן לא יגרע מתוצאות החיפוש אלא יופיע במקומות פחות ריאלים למי שמחפש אותו.

מאידך, חלק קטן מתוכן משוכפל שעליו יש תוספת של מידע חדש ומועיל לגולש יחשב כתוכן בעל ערך, אם אכן כל הפרמטרים של אלגוריתם החיפוש הם לטובתו. אם גולש נכנס לאתר שמדבר על מסעדה ספציפית והתוכן קיים כבר באתר אחר, אך יש בתוספת לתוכן גם דירוג למסעדה והרבה חוות דעת, הרי שמדובר בהרבה תוכן חדש שנותן לגולש ערך מוסף חיוני. כאשר יהיו הרבה חוות דעת, הרי שהתוכן החדש, המכיל ביקורות ודירוגים רבים, יעלה על התוכן המשוכפל בכל הפרמטרים של אלגוריתם החיפוש ולכן ייתכן שאף יופיע לפניו בתוצאות החיפוש האורגניות.

לסיכום, לא מומלץ לשכפל תוכן, גם אם זו נראית הדרך הקלה להפיץ את מה שיש לך לומר, בסופו של דבר זה יפגע בך ויזיק לך יותר מאשר יועיל. אם רצונך הוא להעביר מסר, כתוב ושכתב מחדש בכל פעם, ואל תנסה לעשות מניפולצייה על מנוע החיפוש. מניפולציות כאלו יפגעו אך ורק בך. כמו שלא תקנה עיתון כל יום שבו כתובים אותן החדשות, כך גם לא תכתוב את אותו התוכן במקומות שונים ברשת ותצפה שאנשים יקראו אותו. תוכן אחד, מקורי, בעל ערך לגולש, יעשה את העבודה.

נכון שזה קשה ולא קל לכתוב כל פעם מחדש, אבל הלקוח הפוטנציאלי שלך לא רוצה לקרוא את אותו הדבר מאה פעמים, וגם מנוע החיפוש מבין את זה, ולכן כדאי שגם אתה תבין זאת. בשביל להצליח צריך לעבוד קשה, ולפעמים כדאי להוציא את כתיבת התוכן של העסק החוצה לכותבי תוכן מקצועיים אשר יעשו את העבודה בצורה המתאימה למנועי החיפוש השונים.

 

מה הוא תוכן איכותי ואיך מודדים אותו?

תהליך של כתיבת תוכן איכותי למעשה יספק תוכן רב ערך לגולש שקורא אותו. התוכן המוצג לפניך למשל, מסביר את חשיבות התוכן ואת הפרמטרים בהם צריך להתחשב בעת כתיבת תוכן לאתרי אינטרנט. במידה ואתה שקורא שורות אלה ממש עכשיו, מעוניין לכתוב תוכן לאתר האינטרנט שלך או למעוניין לקדם את אתר האינטרנט באמצעות תוכן, אתה תמשיך ותקרא את מלוא המאמר, במידה ואינך מעוניין בתוכן לאתר אינטרנט או שתוכן אינו הסיבה שאתה קורא מאמר זה, רוב הסיכויים שלא תגיע לפסקה זו במאמר. כמו שציינתי, תוך כתיבת תוכן צריך כבר לחשוב על הגולש שיקרא אותו וכל שורה נוספת שתכתוב צריכה לגרום לאותו קורא להמשיך לקרוא. חשיבה זו תוך כדי כתיבת התוכן תייצר עבורך תוכן איכותי עם ערך ממשי לגולש.

טרם כתיבת תוכן, בחר מסר אחד עד שניים לכל היותר עבור כל עמוד באתר האינטרנט שלך. חשוב שתהיה ממוקד, גם אם יש לך עוד הרבה מה לומר בנושא, אל תתפזר. המנע מלעייף את הגולש. אל תגרום לגולש להפסיק לקרוא את התוכן שכתבת מחוסר חשק או איבוד עניין. הבן את משמעות כתיבת תוכן לאתר שלך, אל תעמיס בכתיבת תוכן משמעם, אלא הוסף תוכן איכותי ומעניין בעל ערך ממשי, וכמובן שעדיף תוכן עדכני. בהערכה גסה, אפשר לומר שעמוד אינטרנט ממוצע מורכב מכמות של כ-400 מילים פלוס. היחס בין כמות הטקסט לבין כמות מילות המפתח שהגדרת חשוב גם כן במידה, לכן כפי שציינתי קודם, המסר צריך להיות ממוקד לגולש, ולהמידע רלוונטי ומסודר בדף.

תוכן הינו פקטור משמעותי מאוד עבוד קידום אתרים במנועי החיפוש, כמות הטקסט בעמוד, איכות התוכן, מבנה העמוד, היררכיית התוכן, ועיצוב עמודי האתר חשובים מאוד גם הם. אלו הגורמים שישפיעו במידה רבה על זמן השהייה של הגולש באתר האינטרנט שלכם. כתוצאה מהתוכן מושפעים גורמים רבים, כדוגמת פרמטר אחוז הנטישה (BOUNCE RATE) של האתר, אשר הינו גורם בעל חשיבות רבה בדירוג איכות האתר בפני מנוע החיפוש גוגל. האיתות שהפרמטר מעביר למנוע החיפוש הוא מידת האיכות של התוכן, ויחד עם זמן השהייה הממוצע בעמוד, ניתן להבין מה מידת שביעות הרצון של הגולש מדף אינטרנט ספציפי.

 

תוכן שיקדם את האתר שלך

כאמור לאף אחד אין חשק לקרוא עמוד צפוף, עמוס בטקסט, עם תוכן אינפורמטיבי ומשעמם. שימו את עצמכם במקום הגולש, האם הגולש ישאר באתר שלך? האם הוא יעבור דפי תוכן באתר ויקרא נושאים נוספים חוץ מהעמוד אליו הוא הגיע, ייתכן בכלל שבמקרה? האם הגולש ימליץ על האתר שלך הלאה לגולשים אחרים המתעניינים בתוכן שבאתר? אם ענית על כל השאלות הללו “כן”, יש לך אתר מנצח ביד. אם אחת התשובות הייתה “לא”, האתר שלך זקוק לשיפור. באמצעות כתיבת תוכן, עיצוב אתר מחדש, ניהול תוכן באמצעות יצירת הפרדה לפסקאות, ריווח נכון בין השורות, וניסוח תוכן, תצליחו לשמור על הגולש זמן רב באתרכם.

 

תוכן לשיפור הסיכוי שלך מול המתחרים

אחד הפרמטרים הידועים במלאכת קידום אתרים הוא זמן השהייה, אשר מייצג בפני מנוע החיפוש גוגל, את העניין שהביע גולש בתוכן האתר שלך. אם הגולש נשאר זמן רב באתר, עבר עמודים באותו תחום עניין והמשיך אף לתחומי עניין קשורים נוספים, מנוע החיפוש יבין שמדובר באתר איכותי המזמין את הגולש לקרוא ומספק עניין רב. אי לכך הדירוג של אותו האתר יעלה עם הזמן. על מנת לשפר את הסיכוי שלך לקידום אתר בגוגל, תטצרך לתת עניין, כלומר לצקת תוכן טוב באתר האינטרנט שלך.

על מנת לגבור על המתחרים בתחום שלך, תן ערך מוסף. משהו שיהיה בעל ערך רב לגולש, הן מבחינת מידע בתחום העיסוק שלך, הן מבחינת ניסיון אישי והמלצות. את התוכן, צוק באתר באינטרנט בצורה מזמינה וקריאה לגולש. שלב תמונות באתר, כתיבת תוכן אומנם חשובה מאוד לקידום אורגני בגוגל, אך ללא תמונות יווצר עומס תוכן. זכור, גולש ממוצע נמשך לאלמנטים ויזואליים, וישהה זמן רב יותר בעמוד המכיל תמונות. דלל את העומס באתר על ידי הוספת תמונות מתאימות במקומות הרלבנטים.

 

שיווק באינטרנט מבוסס תוצאות

על מנת לבצע שיווק באינטרנט בדרך חכמה ולהצליח להביא תוצאות, יש להתחיל בתכנון יסודי של דרך הפעולה. כיום עומדות בפנינו כל כך הרבה אפשרויות כמו להשתמש בחברות קידום אתרים, להריץ קמפיינים ממומנים בגוגל, קמפיינים ויראלים ביוטיוב, קמפיינים ממומנים בפייסבוק ובשאר הרשתות החברתיות. להקים קמפיין ממומן נחשב לפשוט יחסית על ידי אנשים שאינם מן התחום. הדעה הרובחת היא שכל אחד יכול לנהל קמפיין, שמעתי אינספור אנשים שאמרו לי שהם בחיים לא ישלמו למישהו שיעשה מה שהם יכולים לעשות עם טיפה מאמץ. מה הבעיה, אמרו לי, אני פותח קמפיין חדש, כותב מספר שורות, בוחר מילות מפתח ובום, יש לי קמפיין.

נתתי את ברכת הדרך ואיחלתי הצלחה. לא בגלל שאני כזה נדיב באיחולים, אלא בגלל שהבן אדם באמת יזקק להצלחה בשיווק בצורה זו באינטרנט. שיווק אגרסיבי יביא לתחושה לא נעימה של הלקוחות שירגישו מהר מאוד את הלחץ של המשווק. לקוחות שמכריחים אותם לקנות, לא קונים. שיווק באינטרנט חייב להיות מסודר, מתוכנן עד הפרט האחרון וכמובן מדבר בגובה העיניים של הלקוח. בהקמת קמפיין פרסומי ממומן בגוגל, בינג או יאהו, צריך לחשוב מעבר ללקוח, צריך לחשוב על הלקוח הרלוונטי לך. ניקח את גוגל לדוגמא, היות והיא הגדולה מכולן. מספיק שכתבת מילת מפתח שהיא רלוונטית אך לא ממוקדת, הפסדת כסף. לקוח מתעניין בתחום ילחץ על המודעה שלך, גוגל תגבה את הכסף, אך הלקוח הוא לא לקוח קונה ולכן לא תצא לך עסקה ואפילו לא תתקרב למטרות שלך כבעל עסק.

כדי לעשות כסף מקמפיין ממומן בגוגל אתה צריך להבין שכל קליק צריך להביא לך כסף. כאשר מקליקים על מודעה שלך זה עולה לך כסף, אם המודעה שלך לא מייצרת עבורך כסף בחזרה, אתה מפסיד כסף. שיווק ברשת החיפוש יכנס לראש של הלקוח הפוטנציאלי ויבין את כוח הקנייה. עדיף לך להביא פחות קליקים ופחות חשיפות לקמפיין הממומן שלך, אך להביא אחוז גדול יותר של סגירת עסקאות. הקו שינחה אותנו תמיד בקידום אתרים ממומן הוא שהשקעת כסף חייבת להכניס כסף, החל מהשקל הראשון, בראייה רחבה.

כאשר תעלה קמפיין ממומן באינטרנט, תצטרך גם להשתמש באנשים בעלי כישורי כתיבה שיווקית לאינטרנט, וגם לדאוג שהכתיבה השיווקית הזו תניע את הגולשים לפעולה, בין אם מדובר ברכישת המוצר או השארת פרטים מזהים עבור התקשרות עתידית. שיטת השיווק של PPC, נותנת למנהלי הקמפיינים הרבה מרווח של תמרון מצד אחד, והרבה אופציות לטעות מאידך. מנהלי קמפיינים ממומנים בעלי ניסיון יבחנו את יעילות הקמפיין על בסיס יומי לפחות, ויבצעו אופטימיזציה לקמפיין כל יום מחדש על מנת לשפר ולהביא לתוצאות טובות יותר ויותר.

 

שיווק ויראלי באינטרנט

שיווק ויראלי עולה גרושים ושווה זהב. הרעיון מאחורי שיווק ויראלי הוא שהכלים לייצר באזז ויראלי סביב מוצר או שירות אינם יקרים בדרך כלל, והתוצאה שמתקבלת היא ויראלית, כלומר מעבר מהיר בין גולש אחד לשני באינטרנט. הויראלית אחראית על תפוצה גדולה ומסיבית של סרטון, תמונה או טקסט. כעת קחו את המנגנון המדובר והפכו אותו למסחרי. כאשר גוף מסחרי מייצר סרטון שהופך לויראלי ההוצאות על הסרטון יחסית נמוכות וההחזר על ההשקעה גבוה, סרטונים ויראלים נוצרים מידי יום ברשת ורובם המכריע אינו שייך לאף גורם מסחרי ומטרתם אינה שיווקית ומכירתית.

הטרנד החם ברשת הוא יצירת סרטונים ויראלים, סרטונים שבין לילה הופכים ללהיט היסטרי וכולם מדברים עליהם. יצירת סרטון ויראלי כרוכה בהבנת הקהל אליו מכוונים, ובהבנה שאין מתכון בטוח ליצירת סרטון ויראלי. השיווק הויראלי טומן בחובו שלל אפשרויות יצירתיות להציג את המותג שלך, אך מאידך אינו מבטיח שהתהליך יניב את התוצאות הרצויות. לשיווק בדרך ויראלית איך נוסחה כלשהי, ולכן יש כאן סוג של סיכון, אך הסיכון מינימלי היות וכל האספקטים נלקחים בחשבון וכמובן סכום ההשקעה נמוך ביותר.

הפיכת סרטון לויראלי לרוב תיגע ברגשות האנשים הצופים בסרטון ותיצור חיבור עם קהל גדול של אנשים. עד כה הכוכבים הגדולים של הסרטונים הויראליים היו ילדים ובעלי חיים. ילדים מטבע הדברים חמודים ומתוקים ובנוסף לכך כמו אצל בעלי החיים הם אינם צפויים ומרתקים, אלו הדברים שגורמים לנו לשתף ולהיות חלק מ”גל ויראלי”. שיתוף של סרטון ברשת, אם זה במדיה חברתית, כמו פייסבוק, טוויטר, טמבלר ואתרי בלוגים, נותן לנו את התחושה שגילינו את הסרטון לחברנו. אנחנו יודעים שהם ירצו לצפות בסרטון וכי הם ימשיכו את “הגל הויראלי” ויחד יצרנו כוח שיווקי ויראלי מבלי שאפילו היינו מודעים לו.

כיום, חברות מסחריות גדולות כמו פפסי, דומינו’ס ואחרות משקיעות כסף וזמן ביצירת סרטונים שלדעתם בעלי סיכוי רב להפוך ויראלים. המותג נדחק הצידה בסרטונים אלו אך כאשר נחשף מקור הסרטון, נוצר באזז סביב המותג ומתקבלת תוצאה רבת עוצמה של שיווק ויראלי חובק עולם שעלות נאמדת במספר דולרים בודדים עם תהודה גבוהה משל סרטון פרסומת עתיר תקציבים ומשאבים.

 

דרכים לשיווק ויראלי

שיווק ויראלי יכול לעבוד עבור כל מותג, מוצר או שירות. הסיבה שאני אומר “יכול” היא מכיוון שתוצאות שיווק ויראלי אף פעם לא צפויות. אין נוסחת קסמים לשיווק בצורה ויראלית. מה שעבד לך פעם אחת, יכול להיות כשלון מוחץ בפעם השניה, או להפך, מה שלא הצליח עבור מותג מסויים, יכול דווקא כן לעבוד עבור מותג אחר. הרעיון מאחורי שיווק ויראלי הוא חסכון בעלויות לעומת תועלת גדולה בשיווק המוצר באינטרנט. שיווק ויראלי מספק חשיפה גדולה מאוד בזמן קצר מאוד למוצר או שירות ויכול להגיע לתודעה בכלום זמן. יתרון נוסף לשיווק ויראלי הוא שאם הוא נכשל, מספר מצומצם מאוד של אנשים ידעו על כך, ולא הפסדת הרבה כסף.

השיווק הוויראלי זעזע את שוק הפרסום והשיווק המסורתיים. באמצעות שיווק וויראלי כל אחד היום יכול ליצור קמפיין שיווק אפקטיבי בעלות נמוכה. אדם ממוצע מוקף ביותר מ2000 מסרים שיווקים ביום, דבר ההופך אותנו לאדישים למסרים הללו, וגורם לנו להתעלם מהם כלאחר יד. עקב העמסת פרסום, פיתחנו יכולת להיות עיוורים לבאנרים, פרסומות ושאר מוצרי פרסום המופיעים לנו ממש מול העיניים, באינטרנט ובמדיה המסורתית, ואנו פשוט לא רואים אותם. כאן נכנס לתמונה השיווק הוויראלי. כל אדם בעל תקציב אפסי יכול ליצור סרטון שיווק ויראלי באמצעים דלים, ללא מחשב, ללא כל יידע בתוכנות מסובכות אלא רק באמצעות סמארטפון, ורוב האנשים שיראו את הסרטון לאחר מכן לא ידעו כלל שזו פרסומת.

 

תרומת פייסבוק והרשתות החברתיות לשיווק דיגיטלי

המדיה החברתית ובראשה פייסבוק, משמשת קרקע פורייה לצמחית שיח סביב סרטון, תמונה או טקסט, ובכך מאפשרת הפצה ויראלית בקלות. אם תקח בחשבון שכ10% בלבד מכלל הגולשים באינטרנט אקטיביים, 90% הנותרים פסיביים שאינם מגיבים לנעשה סביבם ברשת, תבין את תרומתה של הרשת החברתית ליצירת וויראליות.באמצעות פייסבוק ורשתות חברתיות אחרות ניתן לאתר את אותם 10% הפעילים, המכונים “משתמשי אלפא”, אותם אלו היוצרים את הבאזז ואת השיח ברשת, ולהשתמש בהם כמובילי דעת קהל ומגמות ברשת האינטרנט. באמצעות רתימת אותם גולשים לצרכינו נהפוך מסר שיווקי ויראלי למצליח.

 

איך נהפוך מסר שיווקי לוויראלי?

עצם הנוכחות שלנו במקומות בהם נמצאים “משתמשי אלפא”, תגדיל את סיכויינו משמעותית לתפוצה ויראלית. נקפיד להתחבר דרך חברים משותפים עם אותם אנשים, כאשר נפרסם פוסט בדף שלנו וחבר יעשה לו לייק, אותו “משתמש אלפא” יראה את הלייק של החבר המשותף וישתף או ייסמן לייק בעצמו, מכאן הדרך לויראליות סלולה עבורנו. כמו בדייג, גם בשיטות שיווק באינטרנט, נצטרך להתאים את הפתיונות לדגים. פחות חשוב לדבר על המוצר אלא יותר על התועלות שלו, כך נכנס לתודעה של קהל היעד וניצור מסר שיראה פחות שיווקי ויותר חברי. השיווק הויראלי הוא שיווק מפה לאוזן של דורנו.

 

קידום ממומן בגוגל (PPC – PAY PER CLICK)

פתחת עסק חדש ויש לך מוצר מדהים, עכשיו אתה רוצה להציג אותו לעולם. על מנת שאנשים יוכלו לרכוש את המוצר שלך, אתה צריך למכור אותו. באמצעות קידום ממומן בגוגל ADWORDS תוכל להגיע רחוק, פשוטו כמשמעו, תוכל להגיע ולהציג את המצור שלך בכל מקום בעולם. רבים חושבים שקמפיין בגוגל הוא דבר פשוט, שקל מאוד להקים ולהרוויח ממנו. אם כך היה הדבר לא היו צריכים אנשים כמוני בתחום.

הקמת קמפיין ממומן בגוגל היא עניין של עבודה קשה ומחקר מעמיק. אין להקל ראש בהקמת הקמפיין ואין לזלזל בתוצאות גם אם הן לא הכי טובות עבורך. תלמד את התחום אותו אתה מקדם עד לרמת הדרישה בשוק אליו אתה פונה, דרך המכירה המועדפת בתחום זה, כוח הקניה וטרגט את המוצר או השירות שאתה מספק לעבר הקהל הרלוונטי לו. קידום ממומן בגוגל יכול למנף כל עסק וליצור עבורו מעגל לקוחות ממנוע החיפוש

 

איך יוצרים קמפיין קידום ממומן בגוגל?

טרם הרמת קמפיין ממומן במנוע החיפוש, נקים דף נחיתה. דף נחיתה הוא בעצם עמוד אינטרנט אשר בו ינחתו הגולשים שיקליקו על המודעה שלך בפרסום הממומן המופיע להם בתוצאות החיפוש. דף נחיתה מורכב מתוכן שיווקי, כותרת מושכת את העין, הרלוונטית לקהל היעד ורלוונטית לתוכן המודעה שאתה עתיד לפרסם בקמפיין הממומן שלך. ככל שהתוכן יהיה ממוקד יותר ותואם את המודעה שלך כך ציון האיכות של המודעה יגדל, וכפועל יוצא מכך תקבל יותר קליקים בפחות כסף בסופו של יום.

לאחר שהקמנו דף נחיתה המנוסח היטב, נחשוב על היעד של הקמפיין, מה שיוביל לבסוף לביצוע עסקה בפועל. ישנם מספר סוגי יעדים אופציונאליים: חשיפה למוצר, מיתוג עסק, הצטרפות לרשימת תפוצה, הורדת תוכנה וכו’. נסה להכנס לראש של הלקוח הממוצע ולהבין מה יגרה אותו להקליק על המודעה שלך בתוצאות החיפוש המקודמות בגוגל.

לרוב, כאשר תתן ערך מוסף ללקוח הוא ישאיר פרטים בדף הנחיתה. ישנם המבטיחים יעוץ חינם למי שישאיר פרטים, יש כאלו המבטיחים הורדת תוכנה, או ספר אלקטרוני. כאשר הלקוח הפוטנציאלי יקבל ממך ספר אלקטרוני או תוכנה בחינם בעלת ערך ממשי עבורו, הוא אוטומטית יהפוך לנציג מכירות שלך. הוא ישלח חברים וקולגות להירשם בדף הנחיתה שלך. אל תמכור את הידע שלך בחינם, אך תן מעצמך כדי לקבל בחזרה.

 

שיווק דיגיטלי מותאם לכל הפלטפורמות

בעידן שבו לכל ילד בן יומו יש סמארטפון, חשבון פייסבוק ותודעת חיפוש בגוגל, אנחנו צריכים להבין שהרשת היא המקום בו אנו פוגשים את הלקוחות שלנו. מפגש פרונטלי הוא פריבילגייה השמורה לבודדים. התאוצה המורגשת בזמן האחרון בתחום השיווק באינטרנט נזקף לטובת המובייל. שיווק דיגיטלי בכלל ושיווק במובייל בפרט הופך לפופולארי ונרדש יותר ויותר מידי יום על ידי מפרסמים בכל סדר גודל בארץ ובעולם. תחום הניו מדיה, הסחר האלקטרוני, הפרסום והשיווק הדיגיטלי, מותאם מובייל ושם דגש נרחב על משתמשי הסמארטפון.

המכשיר הסלולרי שאנו מחזיקים ביד, אינו עוד רק טלפון, הוא חלק אינטגרלי מהחיים שלנו. אנחנו נושאים אותו לכל מקום, משתמשים בו בשלל צורות, כמצלמה, שעון, מערכת שמע, יומן אישי, תזכורות ומה לא?! לאור כל האמור לעיל, שיווק בסלולר מתבקש ועונה על הצורך של המשווקים להגיע ישירות לקהל היעד. באמצעות שיווק במובייל ניתן להגיע לאנשים על פי מיקומם, להשתמש בתוכנות ואפליקציות התומכות בסמארטפון על מנת לסווג ולפלח את קהל היעד שלנו.

כשם שאנו משווקים לצופי ספורט מוצרים השייכים לפלח השוק הזה, אנו נשווק בסלולר את המוצרים המותאים לפלח השוק הספציפי, בהם אפליקציות, משחקים, תוכנות רשת, אתרי שידוכים מבוססי מיקום וכיוצא בזה. מובייל נותן לנו את האפשרות לפלח את הלקוחות הפוטנציאלים ולהגיע עד אליהם ממש, ולפרסם להם לפי המקום בו הם נמצאים, ועל בסיס המידע שהם צורכים בכל רגע נתון. חברות רבות שוקדות בימים אלו על פיתוחי פרסות זמן אמת, שתפקידו לשלוח את הפרסומות המתאימות ביותר לעיניים הרואות אותן.

שיווק במובייל ואתר מעוצב מותאם מובייל או אתר מובייל יעודי, הכרחי לכל עסק בעל נוכחות באינטרנט. אם כבר יש לך אתר אינטרנט לעסק, כדאי שהוא יהיה אתר רספונסיבי, כלומר מותאם לכל פלטפורה, אם מישהו יכנס לאתר העסק שלך בסמארטפון או בטאבלט, התוכן יהיה קריא לו באותה פלטפורמה ספציפית באמצעותה הוא גולש באתרך. אל לנו לזלזל בקהל גולשי המובייל אשר עומד כיום על מעל ל-80% מהשוק. נתון זה גדל בהתמדה, ככל שמספר צרכני התוכן במובייל עולה, גם עולה מספר העסקים המוכנים לשלם כדי להופיע שם, מול עיניהם.

 

שיווק דיגיטלי במובייל

באמצעות קמפיין ממומן ברשת החיפוש של גוגל, תוכל להתאים את תוצאות החיפוש ואת הפרסומות לגולשים על פי חתך מיקום, גיל ומין. על מנת לעשות זאת תצטרך להקים קמפיין PPC בגוגל אדוורדס, ולהגדיר במסע הפרסום את החתכים הרלוונים למותג שלך. מומלץ להוסיף תוסף שיחה לנייד, כאשר לקוח ילחץ עליו הוא יתקשר אליך ישירות ללא בכלל לעבור דרך אתר האינטרנט שלך. במקביל רצוי ליצור דף נחיתה המיועד לגולשי הסלולר ומכוון ללקוחות מובייל.

שים לב, כדי להקים קמפיין PPC בגוגל אדוורדס רצוי להתייעץ עם בעל מקצוע, להקים קמפיין קידום ממומן ללא ידעה מוקדמת של דרך העבודה ושימוש באסטרטגיה שיווקית מוכחת זה כמו לטוס מבלי היכולת לראות מטר קדימה. ניהול קמפיין קידום ממומן בצורה יעילה יכול למנף את העסק שלך דרך המובייל ולדאוג שכל שקל שתוציא יהיה שווה לך. כמו שאני תמיד אומר, תשקיע כסף רק במקום שיחזיר לך כסף.

 

סוכנות שיווק דיגיטלי

אחד מהמונחים שהטביעה הטכנולוגיה בשנים האחרונות הוא שיווק דיגיטלי. שיווק שכולו מבוסס על מערכות טכנולוגיות ממוחשבות, התואמות את רוח התקופה. הפרינט כמעט מת, השיווק המסורתי כבר לא עובד, המפרסמים קצרים בכסף, והישועה ככל הנראה מגיעה בצורת שיווק דיגיטלי במגוון ערוצי ניו מדיה. על פי דיווחים של השנים האחרונות, פרסום ברשתות חברתיות מניב רווחים יפים לחברות ועסקים ברחבי העולם, שיווק באינטרנט מייצר תעבורה (“טראפיק”) לאתרי אינטרנט ומקדם את האינטרסים של העסקים ברחבי תבל.

שיווק באינטרנט בדגש על קידום אתרים מקצועי עושה את העבודה עבור עסקים קטנים כגדולים כאחד. קידום אתרים אורגני, שווה ערך לזהב במונחים טכנולוגיים היות וסכום ההשקעה קטן ביחס להחזר ולשטף הלקוחות שניתן להשיג מכך שאתה נמצא בדף הראשון של מנוע החיפוש המוביל בעולם, גוגל. עסק יכול למצוא את עצמו פתאום בדף הראשון בגוגל ולקבל דחיפה חזקה שתעביר אותו מעוד עסק לעסק מצליח ומשגשג. אותו דבר יכול לקרות גם לצד השני, העדכונים האחרונים של גוגל העיפו אחורה עסקים שנהנו ממבול של לקוחות וביום בהיר אחד, הטלפון נדם, לקוחות הפסיקו לפקוד את בית העסק. העסק עף אחורה במנוע החיפוש.

לא מדובר על ביש מזל, אלא על ניסיון לרמות את מנוע החיפוש. אתרים שעשו קידום אתרים “כובע לבן” לא נפגעו מהשינויים של אלגוריתם החיפוש, ומקומם נשאר ואף השתפר בעקבות כך שהמתחרים ירדו משמעותית בדירוג. שיווק דיגיטלי המתחשב בכל הפרמטרים ובכל ההמלצות של הגופים השולטים בתעשיית האינטרנט משתלמים. מומלץ לעקוב אחרי השינויים בתחום קידום האתרים ולהתעדכן בדרכי שיווק באינטרנט המשתנים לעיתים תכופות. על מנת להיות עם האצבע על ההדק, כדאי לקרוא מאמרים של מומחים בתחום שיווק דיגיטלי, מאמרים כאן באתר ועדכונים באתרים בין לאומים בתחום.

 

תכתיבי גוגל

באמצעות שיווק דיגיטלי ניתן לבצע קידום אתרים יעיל, אך יש להכנע לתכתיבי מנוע החיפוש גוגול ולהקפיד להשמע לכלליו. כאשר התנועה לאתרי אינטרנט תלויה בענקית החיפוש, אתה חייב להתאים את עצמך לאותו המנגנון. יש לתת חשיבות לאופטימיזציה של האתר, לוודא שכל תגי המטא כתובים כנדרש, לא לבצע קישורים לאתרים ברמה נמוכה, לשרשר קישורים פנימיים בצורה הררכית, ולתת את החשיבות המכרעת לערך שמקבל הגולש מאתר האינטרנט שלך, במדיות השונות ובפלטפורמות השונות: סלולר וסמארטפון, מחשב שולחני, מחשב נייד וטאבלט. בחודשים האחרונים נכנסת הגלישה באינטרנט גם למכשירי הטלוויזיה ויש לתת חשיבות גם לפלטפורמה מתפתחת זו.

 

מערך שיווק שעובד באינטרנט

התוצאות הן שהופכות איש שיווק או מנהל שיווק למומחה שיווק. באמצעות בניית אסטרטגיית שיווק דיגיטלי, ארגונים וחברות יכולים להגיע להישגים מדהימים תוך זמן קצר, הן במיתוג והן בהגדלת רווחים, ובהשקעה נמוכה יחסית. המומחיות שלנו היא השגת היעדים שנקבעו בתאום מול הלקוח ומיצוב הלקוח בראש טבלת המתחרים בתחום עיסוקו.

 

שיווק ברשת האינטרנט עם תוצאות

מומחה שיווק באינטרנט ידע להפוך חסרון אינטרנטי ליתרון יחסי, יציג את היתרונות המבדילים אותך מבין המתחרים בריש גלי וימנף את ההצלחות שלך בתחום עסוקך פי עשרות מונים ברשת האינטרנט. שיווק באינטרנט הינו תהליך ולכן יעבור טווח זמן מסוים עד אשר תראה פרות. אחד הערוצים המשמעותיים להשקעה בשיווק באינטרנט הינו הגדלת החשיפה למותג או שירות.

בעת מיקסום החשיפה למותג, הינך יוצר מודעות למוצר או שירות מסויים וכפועל יוצא מכך נכנס לתודעת הלקוחות הפוטנציאלים. השלב הבא במשפך השיווקי יהיה להציג את היתרונות של המוצר או השירות, לתת הוכחות חברתיות ולאחר מכן להניע את קהל היעד לפעולה ולהפוך אותו לקהל לקוחות משלם.

בניית תהליך שיווק באינטרנט באמצעות מומחה שיווק באינטרנט, תקל את הפעילות ותעשה סדר הררכי נכון בתהליך כולו. מומחה שיווק יראה לנכון לתעדף את התקציב על פי נסיונו בפלטפורמות השונות באינטרנט יחד עם פילוח על פי תחום עיסוק, גיל, דת ומין ובמקביל יערוך בדיקת ביצועים לכל פלטפורמה, ינתח את הנתונים ויפעל מיידית לשיפור מתמיד בתוצאות. הקסם של שיווק באינטרנט הינו הקלות לבצע אדפטציה לשינויים בהרגלי הגלישה של אנשים המבקרים באתרך. מומחה שיווק באינטרנט יערוך תחשיבים וניתוחים אנליטיים לקבלת תמונה כוללת, על פי היעדים שהוגדרו מראש, ויפעל בהתאם לשינוי עוגת התקציב.

גלילה למעלה