רוב האנשים, שלא לומר כמעט כולם, מייחסים למה שכתוב באינטרנט אמינות גבוהה, ולפי מה שהם קראו ברשת הם פועלים, מקבלים החלטה לקנות מוצר או לשלם על שירות כלשהו. מספיק שיש אזכור שלילי אחד על המוצר שאותו גולש מחפש, וכבר הוא מתחיל לחקור טיפה לעומק ולנסות להבין למה מישהו כתב שהמוצר לא טוב. כל אזכור שלילי ברשת גורם ליותר התלבטויות, שמובילות אנשים לקחת צעד אחורה, לבחון מחדש את העסק שממנו רוכשים.  ניהול מוניטין הוא התהליך לניטור, בקרה וטיפול באזכורים שליליים ברשת האינטרנט על מנת לנקות את הדף הראשון של גוגל מכל אזכור שלילי, בנוגע לשם של אדם, עסק, מוצר או אפילו שירות מסוים.

 

ניהול מוניטין דיגיטלי ממוקד

כמו גם בנישות אחרות של שיווק באינטרנט, בניהול מוניטין המיקוד מאוד חשוב. חברת ניהול מוניטין מקצועית תפעל לשינוי של תוצאות החיפוש בגוגל במונחים מאוד ברורים וממוקדים, כלומר לא ייתכן מצב שבו הלקוח לא יודע מה הוא אמור לקבל בתמורה לכספו. הדף הראשון בגוגל צריך להיות נקי לגמרי מאזכורים שליליים, ועל החברה לפעול לפעילות מנע עתידית ושתסייע לדחוק תוצאות חיפוש שליליות שעוד עלולות לצוץ בעקבות כתבות או פרסומים שעתידים להכתב.

הכח של הרשת יכול להאדיר את שמך וגם לרמוס אותו. כמי שמבינים את הכוח של האינטרנט, אנחנו יודעים שאפשר להשתמש בכח של הרשת לשני הכיוונים. כשמישהו כתב עליך משהו רע, ניתן לשנות את רוע הגזירה ולהציג אזכורים חיוביים, עליך או על שם העסק שלך. ישנם אנשים ששילמו את חובם לחברה, עשו מה שעשו, הועמדו לדין ונשפטו, קיבלו עונש ועכשיו רוצים לחזור ולהתאקלם בשוק העבודה. כשיש כתבות שליליות ברשת, קשה מאוד לעשות זאת. כל מעסיק מחפש מידע על העובד לפני קבלתו לעבודה, במיוחד אם מדובר במשרות בכירות.

להמון אנשים יש סודות אפלים שהם סוחבים איתם במשך שנים, שהם לא היו רוצים לחשוף, וכשזה מתפוצץ זה יכול לחולל אסון של ממש עבורם – נפשי, אישי וכלכלי. כאשר כל המידע האינסופי שפרוש לפנינו ברשת מאפשר למצוא פרטים על כל אחד מאיתנו, כדאי שהמידע שימצאו עליך יהיה חיובי, ולא יסגיר משהו שלא היית רוצה שידעו אודותיך. יש מנכ”לים של חברות שמנהלים חיים כפולים, יש אנשי עסקים שעושים עסקאות עם מדינות מפוקפקות, ויש סלבס שמתנהגים בצורה לא אחראית כשהם יוצאים מהבית. ניהול מוניטין מקצועי לא יפתור את הבעיה, אלא יגרום לה להסתתר אי שם בין מליוני עמודים באינטרנט.

 

דוגמאות למוניטין שנפגע והשפיע על חיי אנשים

חיפוש ברשת האינטרנט יכול להציג בפני גולשים מידע מהעבר, תמונה מביכה או סיפור שקרה פעם כשהיית צעיר וטיפש. בדיקה פשוטה של השם שלך במנוע החיפוש לפני ראיון עבודה תעלה בפני המראיין את הפרופילים שלך ברשתות החברתיות ותיצור רושם ראשוני עליך. אם תצניע את הסיפורים מהעבר, תטפל בפרופילים ברשתות הסושאיל השונות, תוכל לשלוט ברושם הראשוני הזה, כך שהוא יהיה חיובי ואף יגדיל את הסיכוי שלך להתקבל לעבודה. דחיקה של כל הסיפורים הישנים, יצירת תכנים אקטואליים ומעודכנים אודותייך תציג את השם שלך כמו שהיית רוצה, באור חיובי ומפרגן.

אם ניקח דוגמא מהתחום העסקי, ישנן לא מעט חברות מובילות במשק הישראלי שמקבלות ביטולי עסקאות מלקוחות בגלל חוות דעת שלילית באינטרנט של לקוחות קודמים, או בעקבות התנהלות דיגיטלית לוקה בחסר. מספיק שלקוח ממורמר אחד, שלא קיבל שירות טוב, כתב תגובה שמופיעה בפייסבוק או בחיפוש פשוט בגוגל, והנה הפסדת לקוחות נוספים. מעבר לכך ייתכן שתגובה של אדם אחד תגרור מבול של תגובות של אנשים אחרים ויתחיל להתגלגל כדור שלג שיהיה מאוד קשה לעצור. במקום לנהל מוניטין תצטרך לעבור לניהול משבר בזמן אמת, שרוב הסיכויים יגרור תגובת שרשרת שתפגע בעסק בצורה קשה, תדמיתית וכלכלית.

כמובן שהפתרון הפשוט הוא לא להכנס לצרה מלכתחילה ולתת שירות טוב. אבל לפעמים גם אם אתה תהיה 100% יהיו את המתחרים שינסו להכפיש ולהשתמש בטקטיקות זולות לגרום ללקוחות לעבור אליהם. שגרת ניהול מוניטין תבלום נסיונות לחבל בשם שלך או בשם העסק שלך, וניטור כהלכה יתריע בפניך ברגע שביקורת שלילית נכתבה. מיתוג חיובי באינטרנט, כצעד מניעתי וגם בשגרה, ייצור רושם ראשוני מבטיח עבורך, ימשוך לקוחות לבית העסק, וייצור הזמנויות כלכליות חדשות.

ניהול מוניטין בכל תחום הוא שונה, ישנם חברות שמתמחות בניהול מוניטין ועשו ללקוחות יותר נזק מתועלת מכיוון שנכנסו לתחום שאינן מכירות או לא חקרו מספיק לפני תחילת העבודה. בתחומים תחרותיים, האסטרטגיה תהיה שונה בתכלית מאשר בתחומים נישתיים קטנים. מחקר מקיף טרם תחילת העבודה מביל בין חברת ניהול מוניטין מקצועית בעלת ניסיון לחברת קידום אתרים שעושה ניהול מוניטין כשירות נוסף ללקוחות. אונו דיגיטל מתמחה בניהול מוניטן והכשירה את טובי המומחים בתחום.

 

גלילה למעלה