התרופה הטובה ביותר לכל מחלה היא מניעתה מראש. מזעור האפשרות שפרסום שלילי יפגע בשמך הטוב היא הדרך הטובה ביותר להגן על השם שלך ברשת. ככל שהדבר נוגע לאנשים מפורסמים או פוליטיקאים ובעלי חברות או בעלי עסקים, פרסום שלילי יכול להרוס מונטין של חברה ולהוביל להורדה מהירה ודרסטית בשווי חברה, במניותיה, בהכנסות. כשמדובר באנשים שמאחורי אותן חברות ובפרסום שלילי, הדבר יכול להרוס משפחות, להוביל לקריסה כלכלית ולהרס מוחלט של קשרים חבריים. עד כדי כך למילים יש כח, בייחוד למילים כתובות ממקור אמין כמו אתר חדשות.

 

לבנות מוניטין עסקי ברשת

אם יש בבעלותך חברה או קבוצת חברות, כדאי להקים קבוצת נכסים אינטרנטיים שיתארו אותן, שיפארו את שם החברות ואת שמות האנשים שעומדים מאחוריהן. לא רק כדי להראות לעולם מי האנשים שמאחורי החברה או העסק, אלא כדי כשאשר יחפשו אחר שמך בעתיד יגיעו לאתר החברה ולעמוד המתאר את פעילותך העסקית, ולא לעמוד של כתבה שאינה אוהדת. בנכסים אינטרנטיים שנבנו עבורך, השליטה בתוכן היא רק שלך.

המוניטין שתצבור ברשת משתקף החוצה אל העולם האמתי. לפני שאדם מבצע רכישה בעולם הדיגיטלי, הוא נעזר במנועי החיפוש וברשתות החברתיות כדי לקבל חוות דעת. ככל שהדעות על המוצר או השירות או עליך באופן אישי יהיו אוהדות – כך יגדל הסיכוי שתצליח להביא עוד לקוחות לעסק, יגדל הסיכוי שלך לקבל משוב נוסף אוהד, ולהעצים את שמך ברשת ומחוצה לה.

 

ניהול מוניטין דיגיטלי מבעוד מועד

אי אפשר למנוע הכפשות ברשת האינטרנט, מכיוון שמדובר בפלטפורמה פתוחה לכולם, נגישה שבה חופש הביטוי פורש כנפיים, גם לטובה וגם לרעה. נכון, יש כאלו שמנצלים את האינטרנט כדי להרע לאנשים, להתחזות, להציג מצגי שווא ולכתיבת תגובות מזויפות על מתחרים. אבל הרובה הגדול של האנשים משתמש באינטרנט כמאגר מידע עצום ומתחדש, וכמקור מהימן ללימוד עצמי. כל עוד ניקח בחשבון ובערבון מוגבל את הכתוב ברשת, נוכל להפיק ממנה את המיטב.

מה קורה כשמישהו מנצל לרעה את האינטרנט, רק כדי “לחסל חשבונות” או “להיכנס במתחרים”? כמו בכל דבר, עדיף להיות מוכן לכל תרחיש מראש. אם תנהל את המוניטין שלך ברשת בצורה טובה, אין לך מה לדאוג. כשמישהו יכתוב ביקרות שלילית, תקבל הודעה על כך באופן מיידי, וזה יטופל בו בזמן. ברוב המקרים הטיפול הנקודתי יעצור את השתלשלות האירועים שיכלה להוביל למשבר אינטרנטי.

ניטור המידע הוא חלק חשוב בתהליך, מכיוון שאם לא נדע בזמן אמת שמתרחש משהו, יכול להתחיל להתגלגל כדור שלג שיהיה קשה לעצור. חברות גדולות בארץ ובעולם, ניסו להיאבק בכוחה של הרשת בכל מיני אמצעים. יש חברות ששלחו מכתבים מעורכי דין, ניהלו מאבקים משפטיים ויש כאלו שפשוט הגיבו בחכמה, ענו בזמן ללקוחות זעומים, והצליחו ליישר את ההדורים. הדרך המשפטית בדרך כלל הובילה לפעולה הפוכה מכיוון שפעילות משפטית מקבלת חשיפה גדולה יותר ברשת וכתוצאה מכך עניין פעוט יכול להפוך לביקורת שגוררת תגובות זועמות מצד לקוחות נוספים. חברות שמשכילות להבין את הלך הרוח באינטרנט פונות בגובה העיניים ללקוחות, מסבירות פנים, מגיעות לפתרון מול הלקוח ומשיגות לקוח מרוצה בסופו של יום.

גלילה למעלה